You are currently viewing “Rust” Filminin Çekimleri Tamamlandı: Alec Baldwin, Görüntü Yönetmeninin Ölümüne Neden Olmuştu

“Rust” Filminin Çekimleri Tamamlandı: Alec Baldwin, Görüntü Yönetmeninin Ölümüne Neden Olmuştu

  • Post author:
  • Post category:haberler

Ekim 2021’de sette yaşanan bir kaza sonucu görüntü yönetmeni Halyna Hutchins hayatnı kaybetmişti.

.

Görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in Ekim 2021’de sette Alec Baldwin tarafından vurularak hayatını kaybetmesinden yaklaşık on dokuz ay sonra, Western filmi “Rust“ın çekimleri tamamlandı.

Filmin hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlenen Baldwin, bir Instagram gönderisinde çekimlerinin son gününden bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta kendisi ve “çok yetenekli bir aktör ve parlak bir geleceği olan sevimli bir genç adam” olarak adlandırdığı 14 yaşındaki rol arkadaşı Patrick Scott McDermott yer alıyor.

Baldwin hemen ardından film gereği kesemediği sakalını tıraş ettiği ve kendini iyi hissettiğini belirttiği bir gönderi de paylaştı. Her iki paylaşım da aktörün eleştirilmesine neden oldu. böylesine trajik bir olayın hala filmin çekimlerine devam edilmesine şaşıran Instgram kullanıcıları tepkileirni yorumlarda gösterdiler.

Kullanıcılardan biri fotoğrafın altına şu yorumu yaptı: “Bu sette birinin, genç bir annenin trajik bir şekilde ölmesi, filmi bitirmenize rağmen, belki de saygınız ve genel duyarlılığınız nedeniyle, hayatta kalanlarla mutlu fotoğraflar yayınlamayacağınız anlamına gelmelidir!!!!”

Setteki ölümcül kazanın ardından soruşturma uzun süre devam etti. Sette kullanılan silahın boş olması gerekiyordu ve Baldwin silahın içinde neden kurşun olduğunu bilmediğini belirtiyor ancak Baldwin bundan önce yaptığı bir açıklamada da tetiği çekmediğini iddia ederek çelişkili ifadeler vermişti.

Filmin ışık şefi ve senaryo süpervizörü yaşanan trajedinin ardından yapımcılara yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle dava açtılar. Setin silah sorumlusu Hannah Guiterrez Reed, kazanın yaşandığı gün silahı kontrol ettiğini belirtmiş ve ”Asıl soru, bu kurşunu oraya kim, neden koydu olmalı” diyerek sabotaj iddiasına dikkat çekmişti.

Reed’in silahı, Baldwin’e verilmek üzere teslim ettiği yönetmen yardımcısı David Halls’un 2019 yılında çalıştığı bir sette, yine bir silah kazasının yaşanması sonucunda işini kaybetmesi onu davanın kilit isimlerinden biri haline getirmiş ancak Halls da silahın dolu olduğunu bilmediğini iddia etmişti.

Baldwin aleyhindeki suçlamalar Nisan ayında düştü. Projenin çekimleri üç buçuk hafta önce Montana’da, Hutchins’in dul eşi Matthew Hutchins’in bir anlaşmanın parçası olarak yönetici yapımcı olarak görev yapmasıyla yeniden başladı.

1880’lerin Kansas’ında geçen “Rust”, ebeveynlerinin ölümünden sonra kendisi ve küçük erkek kardeşi için bakmak zorunda kalan genç bir çocuğu (Brady Noon) konu alıyor.