You are currently viewing “Kötü Ruh Uyanış” Devam Filmi mi?

“Kötü Ruh Uyanış” Devam Filmi mi?

  • Post author:
  • Post category:haberler
.

Korku hayranları 21 Nisan’da vizyona girecek ve Sam Raimi’nin 1980’larde başlattığı unutulmaz “Evil Dead” dünyasını bir kez daha beyaz perdeye taşıyacak olan “Kötü Ruh: Uyanış” (Evil Dead Rise) filmini heyecanla bekliyor olsa da, bu filmin bir devam filmi mi yoksa bir yeniden çevrim ya da yeniden başlatma mı olduğu konusunda kafalar karışık olabilir.

Önceki Evil Dead filmlerinde olduğu gibi, “Kötü Ruh: Uyanış”ta da bir aile yanlışlıkla Ölüler Kitabı olan Necronomicon’un çağırma pasajlarını okuyacak ve iblisleri serbest bırakacak. Filmin her fragmanı tüyler ürpertici görüntülerle dolu ve ilk yorumlarda filmin, serinin şimdiye kadarki en iyi bölümlerinden biri olduğu söyleniyor. Peki film seride tam olarak nerede duruyor? Bunu anlamak için biraz başa dönelim…

Sam Raimi imzalı 1981 tarihli “The Evil Dead” filminden altı yıl sonra ilk devam filmi “Evil Dead 2” geldi. Bu filmin bütçesi orijinal filmin on katıydı ancak ilk filmin başarısının üstüne çekildiğinden Raimi’nin hikayeyi aynı tutması istendi. Dolayısıyla ikinci film kağıt üstünde bir devam filmi olsa da aslında bir yeniden çevrimdi.

Her iki filmde de Bruce Campbell, karanlığın güçleriyle elektrikli testere kullanarak savaşan ana kahraman Ash Williams rolündeydi. Ash, 1992’de, kahramanı orta çağlara geri götüren bir zamanda yolculuk macerası olan “Army of Darkness” ile sinemalara geri döndü. Bu film, ikinci filmin bittiği noktadan başlıyordu, yani doğrudan bir devam filmiydi.

“Kötü Ruh: Uyanış”ta 1000’den Fazla İnsanın Kanına Eş Değer Sahte Kan Kullanıldı!

2013’te Fede Alvarez tarafından yönetilen “Evil Dead” filmi de kısmen devam filmi kısmen bir yeniden çevrim olarak serinin alametifarikasını sürdürdü. Film yeni bir karakter olan Mia’yı (Jane Levy) tanıtıp yeni bir hikaye sunuyordu, ancak orijinal kahraman Ash ile bağlantıları vardı hatta Campbell jenerik sonrası sahnede görünüyordu. Bu nedenle filme tam anlamıyla bir yeniden çevrim diyemiyoruz, ancak tam olarak bir devam filmi de diyemiyoruz çünkü spin-off dizisi “Ash vs. Evil Dead”de bu filmdeki olaylar yokmuş gibi davranılıyor.

Aslında Evil Dead ile yapılanın, en başından beri, tam olarak tutarlı bir hikaye evreni kurmak değil sadece seyircilere ilgi çekici ve ürpertici harika hikayeler anlatmak olduğunu görüyoruz. “Kötü Ruh: Uyanış” ile serinin anahtarı bu kez Lee Cronin‘e emanet ediliyor. Ana hikaye elementleri bu filmde de mevcut ancak hikaye tamamen yeni bir lokasyonda ve yeni bir kadroyla geçiyor.

Serinin karmaşık tarihini göz önüne alarak “Evil Dead Rise”ın yeni karakterlerin hikayeleriyle kendi başına bağımsız bir film olmasının yanı sıra; Ash ve Mia’nın olay örgüleriyle aynı evrende geçeceği ve tüm hikayeleri birbirine bağlayan bazı detaylara sahip olduğu için kısmen bir devam filmi ve Cronin aynı hikaye elementlerini alıp kendi penceresinden sunacağı için bir yeniden çevrim olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, filmin nerede durduğu hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Sadece sinemalara salonlarına gidip filmin tadını çıkarabilirsiniz!