You are currently viewing “Kanun Hükmü” Altın Portakal Seçkisinden Bir Kez Daha Çıkarıldı!

“Kanun Hükmü” Altın Portakal Seçkisinden Bir Kez Daha Çıkarıldı!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Festival yönetimi, dün seçkiye geri aldıkları filmin bir kez daha seçki dışı bırakıldığını açıkladı.

Beyazperde

Nejla Demirci imzalı “Kanun Hükmü” belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması seçkisinden ikinci kez çıkartıldı.

“Kanun Hükmü” belgeselinin geçtiğimiz hafta aniden festival seçkisinden çıkarılmasından sonra, festivalin jüri üyeleri görevlerini bırakmış ve ancak belgesel yeniden festivale alınırsa geri döneceklerini açıklamıştı.

Bu hafta festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan yönetmenlerin neredeyse tamamının filmlerini çekmesinin ardından, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu “Kanun Hükmü”nün festivale geri alındığını açıkladı.

Filmin yeniden seçkiye dahil edilmesinin ardından festivalin destekçilerinden olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ise karara tepki göstererek festivalden çekildi. Bunun üzerine Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun imzasıyla yeni bir açıklama yayınlanarak “Kanun Hükmü”nün bir kez daha seçkiden çıkarıldığı duyuruldu.

İşte o açıklama metni:

“Kamuoyunun Dikkatine

Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan “Kanun Hükmü” adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesine kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür.

Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak “Kanun Hükmü“ adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz.

Saygılarımla,

Ahmet Boyacıoğlu

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni”