You are currently viewing Yetişkin Olmak Nasıl Kazanılır

Yetişkin Olmak Nasıl Kazanılır

  • Post author:
  • Post category:Sohbet
  • Post comments:0 Yorum

Okulu bitirdin ve kariyerine başladın; şimdi tüm ördeklerinizi üst üste aldığınızdan emin olmanın zamanı geldi. 20’li yaşlarınızda kendinizi bir yetişkin gibi hissetmeyebilirsiniz ama artık geleceğinizi etkileyecek kararları vermek sizin sorumluluğunuzdadır. Pek çok genç yetişkin iyi zamanlara odaklanırken, başarılı olanlar eğlence ile akıllıca kararlar vermek arasında doğru dengeyi buluyor. Özgürlüğünüzün ve gençliğinizin tadını çıkarmamanız için hiçbir sebep yok ama geleceğiniz üzerinde odaklanmanız gereken bir önem var.

İster birkaç yıl içinde ödünç alabileceğiniz hayat sigortası tekliflerini kontrol edin, ister düzenli kontrollerle sağlığınızın zirvesinde olduğunuzdan emin olun, kendinizi başarılı bir yetişkin olarak kanıtlamanın birçok yolu vardır.

Bütçelemeyi Öğrenin

Haftalık bütçenizi mahvetmek için şehirde sadece bir gece geçirmeniz yeterli. Genç yetişkinler, maliyete karşı deneyime daha fazla odaklanma eğilimindedir. İyi zamanlar şiddetle tavsiye edilirken, harcamalarınızı takip etme alışkanlığı edinmek , yetişkin yaşamınız boyunca size fayda sağlayacaktır. Kazançlarınıza, harcamalarınıza ve onu dengeye getirecek kesintileri nerede yapabileceğinize bir göz atın. Makul bir bütçe oluşturduktan sonra, buna bağlı kalmak finansal güvenlik için çok önemlidir.

Birikimlerinizi Oluşturun

Yetişkin hayatı birçok sürpriz, kaza ve belirsizlikle gelecek. Tümseklerin ve tuzakların üstesinden gelebilmek için yerleşik bir acil durum fonuna sahip olmak faydalıdır . Aniden işinizi kaybedebilir veya aniden bütçenizi zorlayan büyük bir onarım veya sağlık faturası alabilirsiniz. Acil durum ve emeklilik birikimlerinizi olabildiğince genç yaşta artırmaya başlamak önemlidir.

Çıkarlarınızı Koruyun

Hayat vaatler içermez. Her an herkesin başına her şey gelebilir. Çıkarlarınızı ve varlıklarınızı korumaya yardımcı olmak için doğru sigorta kapsamına sahip olmak önemlidir. Her zaman evinizin, hayatınızın ve araç sigortanızın güncel olduğundan emin olun.

İlişkiler Üzerine Çalışmak

Genç bir yetişkin olarak, odak noktanızın düzinelerce farklı yöne çekildiğini hissedebilirsiniz. Başkalarıyla ilgilenmek takdire şayan olsa da, güçlü bir kişisel bakım rutini sürdürmek önemlidir . Kendinizi şımartmak için her zaman biraz zaman ayırın ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızı dengelemeye çalışın.

Kendi kendine bakım

Sevdiğiniz insanların arkadaşlığı olmadan hayat hiç eğlenceli değil. Yetişkin yaşamınız boyunca güvenebileceğiniz arkadaşlarınız ve aileniz olmasını sağlamaya yardımcı olmak için, bu ilişkileri geliştirmeye şimdiden başlamanız gerekir. Aktif bir şekilde dinlemeyi , iletişimde kalmayı ve hayatınızdaki önemli kişilere sevgi göstermeyi öğrenin .

Sağlık Odağı

Hayat genellikle ağrıyan bir diş veya şüpheli bir kızarıklık gibi küçük şeyler hakkında endişelenmek için çok meşgul. Ancak, bir yetişkin olarak, kendi sağlığınızla ilgilenmek artık size kalmış. Uzun ömürlü olmanın anahtarı, sağlığınıza odaklanmak ve sizi sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduğunuz kontrolleri yaptırdığınızdan emin olmaktır . Taramalar için yıllık randevularınızı alın ve bunlara mutlaka uyun.

Yetişkin olmak, gençken sandığınız her şey olmayabilir. Hayat bu şekilde hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak proaktif olmayı öğrenmek ve bu adımları takip etmek başarılı bir yetişkin olmanıza ve sağlam bir gelecek inşa etmenize yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın