You are currently viewing İstikrar: Aşkın Seksi Olmayan Temel Taşı

İstikrar: Aşkın Seksi Olmayan Temel Taşı

  • Post author:
  • Post category:Sohbet
  • Post comments:0 Yorum

Diyelim ki bir arkadaşınız sizi gerçekten hoşunuza gideceğini düşündüğü harika bir erkekle ayarlamanızı istiyor. Onunla konuşurken seni çok istikrarlı, ayakları yere basan ve istikrarlı biri olarak tanımladığından bahsediyor. Nasıl hissederdin?

Ben de çok heyecanlanmazdım.

İstikrar seksi değildir – şehveti kışkırtmaz. Fiziksel olarak çekici olmayan ancak “iyi bir kişiliğe” sahip birini tanımlama şeklinize benziyor. Ya da sıkıcı ama güvenilir biri.

Yine de istikrar, sağlıklı ve kalıcı bir ilişkinin anahtarı olan bir özelliktir.

Tanım: Ahır (bir kişinin)

1. Aklı başında ve mantıklı; kolayca üzülmez veya rahatsız olmaz.

Genellikle istikrarlı insanların sıkıcı olduğunu varsayarız. Büyük ölçüde dramayı yaratmadıkları için hayatlarında drama yoktur. Ayrıca çok fazla drama yapan insanlardan kaçınma eğilimindedirler. Bunu yaparsak, genellikle çıldırtıcı olan yemi yutmazlar!

Oyuncuyken, tüm zorlayıcı hikayelerin dramla dolu olduğunu ve dramanın çatışmadan doğduğunu öğrendim. Çatışma olmadan film izlemek veya roman okumak için hiçbir sebep yoktur. Kurgusal olmayan kitaplar bile, çalkantılı olaylar veya insanlar hakkında pek çok güzel hikaye içerdiğinde çok satar.

Çatışma gerilim yaratır. Gerilim sorun yaratır. Sorunlar çözüm gerektirir. Çözümler bizi dengeye veya istikrara geri getirir.

Hayat bir doz dramla daha ilginç. “İnişleri” önemsiyoruz çünkü “düşüşleri” yaşadık. Sadece acıyı anladıysak gerçek neşeyi deneyimleyebiliriz. Yaşam yörüngelerimiz sabit olmaktan çok uzaktır; Her şey bir anda değişebilir. Hayatı bu kadar değerli kılan da budur.Hormonlarımızın akmasını sağlayan ve dopamin ödül merkezimizi harekete geçiren bu drama ihtiyacı, yakın ilişkiler bağlamında zehirlidir. Çiftleri sırf barışma seksi yapabilmek için eninde sonunda kavga etmeye iten de budur. Ebeveynleri düzensiz, yoğun çatışmalar yaşadığında acı çeken çocuklar için istikrarsız evler üretir. Açıkçası, kaçınmaya çalıştığımız belirli türde drama – veya istikrarsızlık – vardır. İstikrarlı ilişkiler, aileler, evler ve gelir istiyoruz. “Birini” bulduktan sonra hepimiz istikrarlı bir “sonsuza kadar mutlu” olmayı arzularız.

Ahır: Tanım (bir yapının) 1. Yıkılması veya devrilmesi muhtemel değil; sıkıca sabitlendi.

Bu bağlamda “istikrar” çok güzel bir şey, bir memnuniyet ve yaşam mutluluğu kaynağı. Drama ise sefalet ve zorluk yaratır. Erkeklerin psikopat gibi davranan kızlara neden bu kadar çekici göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Ya da kızlar neden öngörülemeyen ve değişken erkekleri kovalar? Yıllardır arada sırada olan çiftlere hayran kaldınız mı? Çünkü bazı insanların dramaya ihtiyacı var. Belirsizlikten, öngörülemezlikten, hatta hayal kırıklığından kaynaklanan heyecanı arzularlar.

Kendini tekrar tekrar kötü biteceği garanti olan ilişkilere açıklanamaz bir şekilde sokan insanlar var. Neden öğrenmiyorlar? Çünkü aslında ihtiyaçlarını karşılıyorlar – drama ihtiyaçları, istikrarlı yakınlık ihtiyaçlarını gölgede bırakıyor.

Bipolar bozukluğu olan kişilerin “tedavi edilmek” istemediklerini söylediklerini duydum – dengelenmek istemiyorlar. Çünkü manik aşama, kendilerini %100 aklı başında hissettikleri sırada yaşadıkları hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Bunu yoğun depresif acıların izleyeceğini biliyorlar ama buna değdiğini savunuyorlar.

Çoğumuz için istikrar arzu edilir ve önemlidir. Biraz spontan eğlencenin ve ara sıra sürprizlerin tadını çıkarabiliriz, ancak büyük şeylerin aynı kalmasını (veya daha iyi olmasını) isteriz. Tekneyi sallamayı ve zor kazanılmış mutluluğumuzla kumar oynamayı sevmiyoruz.

Yine de istikrarlı ortaklar olmadan istikrarlı hayatlarımız olamaz. Flört ederken istikrarlı olarak tanımlanma düşüncesi bizi kızdırabilir, ancak evlendiğimizde kocamızın istikrarsız olarak algılanması fikri bizi daha da korkutur. Hiçbir ebeveyn dengesiz bir çocuk yetiştirmek istemez. Hiçbir patron istikrarsız bir çalışan istemez.

İstikrar seksi değildir ama çoğu insan için mutlu ve tatmin edici bir hayatın mihenk taşıdır. Sürekli drama ve çatışmanın cazibesine kapılanların zararına, flört etmede aşırı derecede değer biçiliyor.

Çok önemli bir filtredir. Bir dahaki sefere yeni biriyle çıkmayı düşündüğünüzde, kendinize onun istikrarlı olup olmadığını sorun.

  • Ahırlı bir evde mi büyüdü?
  • Arkadaşlıkları sağlam mı?
  • İstikrarlı bir işi var mı?
  • Takip ediyor mu – yapacağını söylediği şeyi yapıyor mu?

İlk günlerde bile, istikrar genellikle belirgindir. Bir adamın istikrarını bir dereceye kadar sadece ilk iletişiminden yargılayabilirsiniz. Tahmin edilemez veya kararsız değil, dürüst ve anlaşılırsa, muhtemelen yaşadığını hissetmek için dramaya ihtiyaç duymayan birini bulmuşsunuzdur. Ve bu bir başlangıç.

Bir yanıt yazın