You are currently viewing Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başladı

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başladı

  • Post author:
  • Post category:haberler

27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 9 Mayıs’ta Ankara Devlet Opera ve Balesi’ndeki açılış töreniyle başladı.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleşen açılış töreniyle 27. kez seyircileri selamladı. Açılış öncesinde Pedallayan Kadınlar, festivale destek olmak amacıyla Opera’ya gelerek bir gösteri sundu. Festivalin sunuculuğunu oyuncu Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler üstlendi. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Dostluğun Sesi Korosu’nun performansıyla başlayan etkinlik, bu yıl İranlı şair Füruğ Ferruhzad’ın “Sen Uçuşu Hatırla” dizesinden ilham alarak “Daha Fazlası, Daha Azı Değil: Sen Uçuşu Hatırla” temasıyla düzenlendi. Görüntü yönetmeni ve sinema yazarı Hayri Çölaşan’ın hazırladığı Kavaklıdere Sineması’na adanmış video, festivalin ev sahipliğini üstlendiği mekânı tanıttı.

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan festivalin kurucuları Sevna Somuncuoğlu, oyuncu Ayla Algan, Sevda Ferdağ ve yazar/senarist Füruzan gibi isimler bir anıyla anıldılar. Oyuncu Gürler, Uçan Süpürge Vakfı eski Başkanı Halime Güner’in “Festivalci olunmaz, festivalci doğulur” sözünün Somuncuoğlu için ne kadar uygun olduğunu belirtti. Festival gönüllüleri, sahneye astıkları kuşları Somuncuoğlu’na hediye etti. Bölümlerin tanıtımının ardından festivalin sponsorları da söz aldılar.

Genç Cadı Deniz İlhan: Tescilli cadı olmak çok sevindirdi

Bu yıl Genç Cadı Ödülü, oyuncu Deniz İlhan’a takdim edildi. İlhan’a, ödülünü geçen yıl Genç Cadı Ödülüne lâyık görülen Öyküsu Özyürek verdi. İlhan, konuşmasında “Bütün kadınlar cadıyız ama tescilli cadı olmak çok sevindirdi. Kadın dayanışması tarafından ödüllendirilmenin de insanı çok güvende hissettiren bir tarafı var” dedi.

Yapımcı Nida Karabol: En çok sinemayı istiyoruz

Bilge Olgaç Başarı Ödüllerine yapımcı Nida Karabol, yönetmen Ayşe Polat ve oyuncu Tülin Özen değer görüldü. Nida Karabol’a ödülünü yönetmen Biket İlhan takdim etti. Bilge Olgaç’la tanıştığını söyleyen Karabol, Olgaç’ın yaratıcı, üretken bir yönetmen ve Türkiye’de en fazla film çeken kadın yönetmen olduğuna dikkat çekti. Konuşmasını festival teması etrafında şekillendiren Karabol, şöyle konuştu:

“Festivalin teması; ‘Daha Fazlası, Daha Azı Değil.’ Her şeyden önce toplumsal cinsiyet eşitliği diyoruz. Kesinlikle ‘Daha Fazlası, Daha Azı Değil’. Günümüzde çok önemli olan hak, hukuk, adalet kesinlikle ‘Daha Fazlası, Daha Azı Değil’. En çok istediğimiz şeylerden biri; barış, empati, sevgi. Lâik eğitim istiyoruz. Kültür-sanat istiyoruz. En çok sinemayı istiyoruz.”

Yönetmen Ayşe Polat: Kadın yönetmenler çoğunlukla arka planda kaldı

Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü kazanan yönetmen Ayşe Polat, ödülünü oyuncu Muttalip Müjdeci’den aldı. Dünyada kadın yönetmen olmanın zorluğunu belirten Polat, “Kadın olmak zor, kadın yönetmen olmak daha zor. Çoğunlukla kadın yönetmenler arka planda kalmıştır. Sinema tarihi böyledir. Gelecek için çok umutluyum. Yeni nesil çok aktif, kadın dayanışmasını çok iyi biliyorlar” diye konuştu.

“Bilge Olgaç ile anılan bir ödüle sahip olmak çok gurur verici”

Törene katılamayan oyuncu Tülin Özen’e ödülü rol aldığı “Yük” filminin 13 Mayıs’taki gösteriminin ardından kendisiyle yapılacak söyleşide verilecek. Özen, törenine bir video mesaj yollayarak, “Bilge Olgaç ile anılan bir ödüle sahip olmak çok gurur verici. Bundan sonrası için de çok büyük bir güç veriyor bana” dedi.

Hatice Aslan, ödülünü “manevi kızı” Ece Dizdar’dan aldı

Onur Ödülü’ne değer görülen Hatice Aslan’a ödülünü Aslan’ın “manevi kızı” olarak gördüğü oyuncu Ece Dizdar takdim etti. Aslan, konuşmasında ilk tiyatro oyununu Opera’da izlediği için Opera’nın kendisi için özel bir yer olduğunu söyledi. Aslan, buna dair “Opera binası benim için çok özel bir yer. Çünkü ben ilk tiyatro oyunumu burada seyrettim. Yücel Erten sahneye koymuştu. Çok etkilendim, 10 defa seyrettim. Sivas’tan gelip böyle bir oyunu seyretmenin ne demek olduğunu anlarsınız diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Başkent Ankara’nın kendisi için özel bir şehir olduğunu dile getirerek, “Hayatımın dönüm noktası olan bir şehir burası.” dedi. Manevi kızı olarak nitelediği Ece Dizdar’a ilişkin ise şunları söyledi: