You are currently viewing “Süper Mario Kardeşler Filmi” Disney’in En Büyük Kabusu Oldu!

“Süper Mario Kardeşler Filmi” Disney’in En Büyük Kabusu Oldu!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Gişede harikalar yaratan ve bir seriye dönüşme potansiyeli olan film Disney’in kabusuna dönüştü.

Universal Pictures

Ülkemizde bugünden itibaren izleyicilerle buluşmaya başlayan “Süper Mario Kardeşler Filmi“, geçtiğimiz hafta vizyona girdiği Amerika’da ve diğer ülkelerde beklenmedik büyük bir başarıya imza attı. Universal’ın bu başarısı, Disney’in en büyük animasyon stüdyosu olarak itibarının sarsılmasına neden oluyor.

Disney, Pixar’ı satın aldıktan sonra stüdyonun film ortamı üzerindeki hakimiyetinin artmasıyla, tarihteki en ikonik, eleştirmenlerce beğenilen ve ticari açıdan başarılı animasyon filmlerinden bazılarını çıkardı. Ancak 2022’deki “Lightyear” ve “Strange World” gibi gişe başarısızlıkları göz önüne alındığında, “Süper Mario Kardeşler Filmi”nin benzeri görülmemiş başarısı, Universal ve Illumination’ı Disney için çok daha büyük rakip haline getiriyor.

“Süper Mario Kardeşler Filmi” Gişe Yolculuğuna Rekorlarla Başladı!

Karışık eleştirilere rağmen film, 2023’ün şimdiye kadarki en büyük filmi olmasına yetecek kadar çok sayıda rekor kırdı. Nintendo’nun Super Mario oyunlarından uyarlanan animasyon filmi, beş günlük açılış haftasında dünya çapında 377 milyon dolar kazandı. 5 Mayıs’taki “Guardians of the Galaxy Vol. 3“e kadar kadar önemli bir rakibi olmadığından, gişeye hakim olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Universal’ın Illumination Animasyon stüdyosu yalnızca bu son filmleriyle değil, pandemiden bu yana çıkardıkları diğer filmlerle de Disney’in büyük bir rakibi olduğunu ispatlıyor. Örneğin 2021’de “Şarkını Söyle 2” dünya çapında 409 milyon dolar kazanırken, Disney’in “Encanto“su yalnızca 256.8 milyon dolar kazandı.

“Şarkını Söyle 2″nin, 2021’in en büyük filmi “Spider-Man: No Way Home“dan hemen sonra vizyona girmesine rağmen bu hasılatı elde edebilmesi de başarısının büyüklüğünü vurguluyor. 2022’de ise Disney’in animasyon filmleri birbiri ardında batarken, Illumination imzalı “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi” küresel gişede kazandığı 940 milyon dolar ile yılın en kazançlı animasyon filmi oldu.

Disney’in 2023’te sinemalarda gösterime girecek iki büyük animasyon filmi var (Elemental, Wish) ancak bu durumda “Süper Mario Kardeşler Filmi”nin muazzam başarısına erişmesi pek mümkün görünmüyor.

Disney animasyon filmlerinin gişe mücadelesindeki sorunun bir kısmı, filmlerin kısa süre içinde Disney+’ta yayınlanması olsa da, Universal filmlerinin gişe başarısı, aile dostu projelerin sinemalarda çok büyük bir pazar payına sahip olduğunu kanıtlıyor.