You are currently viewing Ridley Scott “Napoleon”a Yönelik Tarihsel Eleştirilere Sert Yanıt Verdi

Ridley Scott “Napoleon”a Yönelik Tarihsel Eleştirilere Sert Yanıt Verdi

  • Post author:
  • Post category:haberler

Ridley Scott, tarihçilerin Napolyon fragmanındaki yanlışlıklara dikkat çeken eleştirilerine, kendi tarzında sert bir yanıt verdi.


Usta yönetmen Ridley Scott, yakında çıkacak “Napolyon” filminin fragmanında tarihi yanlışlıklar olduğu yönündeki eleştirilere tepki gösterdi. Joaquin Phoenix‘in Fransız imparatorunu canlandırdığı filmi, Napolyon Bonapart’ın yükselişini ve düşüşünü ve karısı Josephine (Vanessa Kirby) ile çalkantılı ilişkisini anlatan tarihi bir destan olarak özetlemek mümkün.

85 yaşındaki Scott, “şimdiye kadar filme alınmış en dinamik uygulamalı savaş sahneleri” olarak tarif edilen sahnelerin yardımıyla, Napolyon’un hem ileri görüşlü bir askeri deha hem de politik taktikçi olduğunu aktarmayı amaçlıyor. Ancak bu biyografi filmi olduğundan, yönetmenden bazı yaratıcı girişimler de bekliyoruz.

TV tarihçisi Dan Snow, filmin fragmanını izledikten sonra bir TikTok gönderisinde filmin yanlışlıklarını eleştirdi. “Napolyon piramitlere ateş etmedi”den Marie Antoinette’in idam edilmeden önceki saç stiline kadar, fragman görülen birkaç kareye itiraz etti.

The New Yorker’la yapılan yeni bir röportajda bu tür teyitçilere yanıt vermesi istenen Scott, her zamanki gibi açık sözlüydü ve eleştirenlere karşı şunu söyledi: “Git kendine bir hayat bul!”

“Napolyon” Ridley Scott’ın ilk tarihi filmi değil, yönetmen daha önce “Gladiator“, “The Last Duel” gibi filmlere de imza attı. Tarihi filmler de biyografi filmleri de tarihi belgesel niteliğinde aktarmaktan ziyade yaratıcı özgürlüklerin tadını çıkarma fırsatına sahipler, ancak Napolyon’un hayatı geniş çapta incelenen bir konu olduğu için bu filmdeki tutarsızlıkların göze çarpası daha olası.

Diğer yandan, bu filmde tarihe bağlılığın Scott’ın birinci önceliği olmadığı açıkça görülüyor. Film, Fransız imparatorunun çarpık bir vizyonu olsa da “Napolyon”, etkileyici sinematografi çalışmasının yanı sıra Phoenix’in güçlü bir performansını da içerecek ve sonuçta Scott’ın sinematik vizyonuna hizmet edecek.

Joaquin Phoenix de daha önce Empire’a, film “Ridley’nin gözlerinden anlatıldığı” için tarihi bilmek isteyenlerin kendi çalışmalarını ve okumalarını yapmaları gerektiğini tavsiye etmişti.

“Napoleon” 24 Kasım’da sinemalarda!