You are currently viewing Netflix’ten Sonra Prime Video da Reklamlı Abonelik Getirmeye Hazırlanıyor

Netflix’ten Sonra Prime Video da Reklamlı Abonelik Getirmeye Hazırlanıyor

  • Post author:
  • Post category:haberler

Prime Video, daha ucuz ama reklam içeren bir abonelik paketi için çalışıyor.

.

Reklam destekli abonelik paketleri, dijital platformlar dünyasında hızla yaygınlaşıyor. Netflix, abone sayılarındaki düşüşü yavaşlatmak isteyen ilk büyük platform olarak reklamlı abonelik modelini daha ucuz bir seçenek olarak benimsedi. Disney+’ın da benzer bir modeli değerlendirdiği biliniyor.

Görünüşe göre şimdi sırada Prime Video var. Wall Street Journal, Amazon’un dijital yayın platformu için reklamlı üyelik tipi planlamanın ilk aşamalarında olduğunu bildiriyor.

The Boys, The Lord of the Rings: The Rings of Power, Jack Ryan, The Marvelous Mrs. Maisel gibi sevilen orijinal yapımlara imza atan Prime Video da diğer dijital yayın platformları gibi dünya genelinde abone kayıplarıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Yeni abonelik planıyla Prime Video, reklam geliri açısından güçlü konumundan yararlanacak gibi görünüyor. Amazon, ilk çeyrekte 9.5 milyar dolar kazandı ve reklam geliri havuzunda üçüncü en büyük balık olarak yalnızca teknoloji devleri Meta ve Google’ın gerisinde kalıyor.

Prime Video servisi Türkiye’deki yayın hayatına başladığı 15 Eylül 2020 tarihinden geçtiğimiz Nisan ayına kadar 7.99 TL’lik bir abonelik ücreti ile ilerlemişti. Aradan geçen 2.5 yılın ardından ilk defa zamlanan abonelik ücreti şu anda 39.00 TL’ye yükseldi.

Wall Street Journal’ın kaynakları abonelik paketlerini çeşitlendirme tartışmalarının son birkaç haftadır devam ettiğini belirtse de bu yönde atılacak ilk somut adımların ne zaman başlayacağı şimdilik belirsiz.