You are currently viewing “Kızılcık Şerbeti”ne RTÜK’ten Ceza Yağdı!

“Kızılcık Şerbeti”ne RTÜK’ten Ceza Yağdı!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Dizinin hayranları karara tepkili…

Netflix

Show TV’nin sevilen dizisi “Kızılcık Şerbeti” geçtiğimiz haftalarda RTÜK’ün inceleme başlatmasıyla gündeme oturmuştu. Reytinglerde oldukça başarılı olan dizi hakkında alınan karar nihayet açıklandı: RTÜK Üst Kurulu, kadın istismarı ve şiddet sahneleri nedeniyle Show TV’ye 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Başrollerini Evrim Alasya, Sıla Türkoğlu, Barış Kılıç, Ceren Karakoç, Müjde Uzman, Doğukan Güngör, Sibel Taşçıoğlu ve Settar Tanrıöğen‘in paylaştığı “Kızılcık Şerbeti” Cuma akşamları yayınlanıyor. RTÜK kararının açıklanmasının ardından, dizinin sevenleri 24 Mart Cuma akşamı yeni bölümün gelip gelemeyeceğini merak ediyorlar, ancak bu konuda kanaldan bir açıklama yapılmadı.

Diğer yandan dizinin erken final yapacağına yönelik bazı iddialar da ortaya atıldı. Beş haftalık yayın durdurma cezasının ve maddi cezanın çok ağır olduğu, bu nedenle kanalın diziyi tamamen bitirme kararı alabileceği düşünülüyor. Ancak bu konuda da henüz resmi bir açıklama yok.

“Kızılcık Şerbeti” başladığı günden bu yana ilgi çekse de dizinin popülaritesi son haftalarda iyice arttı. Dizi, RTÜK soruşturmasının duyurulduğu hafta, reytinglerde uzun zamandır birinci sırada olan “Yalı Çapkını” dizisini tahtından indirerek zirveye yerleşti.

RTÜK soruşturmasına takılan bölümde, dizideki muhafazakar ailenin kızı olan Nursema karakteri, ailesinin zoruyla evlendirilmiş ve düğün gecesinde eşinin sözlü ve fiziksel şiddetine uğrayıp camdan atılmıştı. Dizinin bu sahnesini, topluma ayna tuttuğu için alkışlayanlar da eleştirenler de oldu. Gelen ağır cezaların ardındansa hayranlar sosyal medya aracılığıyla isyan etti ve kadına şiddeti güzelleyen diğer yapımların hiçbir ceza almadığına dikkat çekti.