You are currently viewing İstanbul Modern’in Yeni Müze Binası 4 Mayıs’ta Ziyarete Açılıyor

İstanbul Modern’in Yeni Müze Binası 4 Mayıs’ta Ziyarete Açılıyor

  • Post author:
  • Post category:haberler

Beyazperde’nin Medya Sponsorları arasında yer aldığı İstanbul Modern, yeni binasıyla 4 Mayıs’ta ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

.

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern’in yeni binası ve sergileri 4 Mayıs Perşembe günü itibarıyla ziyaret edilebilecek. Müzenin açılış töreni ileri bir tarihte gerçekleştirilecek.

İstanbul Modern’in yeni binası, dünyadaki simge kültür ve sanat kurumları ve müzelerin mimarisinde imzası olan Renzo Piano’nnun kurucusu olduğu Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlandı. Renzo Piano’nun Türkiye’deki ilk ve tek projesi olma özelliğini taşıyan yeni bina, İstanbul’a nitelikli mekan kazandırmak amacıyla her türlü kültür-sanat ve eğitim faaliyetine olanak tanımak üzere ziyaretçiyi odağına alarak planlandı.

10.500 metrekarelik kullanım alanıyla sergi ve programlara ev sahipliği yapacak olan beş katlı müze binası; büyük sergi salonları, çok amaçlı mekanlar, ofisler ve farklı kültürel etkinleri ile diğer faaliyetler için alanlar barındırıyor. Boğaziçi’nin ışık yansımalarıyla pırıldayan sularından ilham alınarak tasarlanan bina, üç boyutlu biçimlendirilmiş alüminyum panellerle kaplı cephesiyle günün her saatinde değişen güneş ışığı ve sudan gelen yansımalarla ışık ve gölge oyunları yaratıyor.

Beş Yeni Sergi Açılıyor

Beyazperde’nin medya sponsoru olduğu İstanbul Modern’in yeni müze binasında beş yeni sergi açılıyor. “Yüzen Adalar”, “Hep Buradayız”, “Renzo Piano: Yerin Ruhu” ve “Mimarinin İnşası” sergilerinin yanı sıra Nuri Bilge Ceylan‘ın Türkiye, Hindistan, Çin, Fas gibi farklı coğrafyalarda çektiği 22 büyük portreden oluşan “Başka Bir Yerde” sergisi İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nin açılışını yapıyor.