You are currently viewing Furkan Andıç ve Buse Meral “Cadı”yı Anlattı

Furkan Andıç ve Buse Meral “Cadı”yı Anlattı

  • Post author:
  • Post category:haberler

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı eserinden uyarlanan “Cadı” şimdi sinemalarda…

WOW Studios

Erman Bostan’ın, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın aynı adlı romanından esinlenerek yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği, psikolojik gerilim türündeki “Cadı” filmi sinema salonlarında yerini aldı.

WOW STUDIOS’un yapımcılığını üstlendiği “Cadı”, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş günlerinde, genç bir dul olan Fikriye’nin zorla evlendirildiği Naşit Nefi Efendi ve yaşadığı köşk hakkındaki cadı söylentilerinin ardındaki gizemi çözmeye çalışmasını ve bu süreçte yaşanan gerilim dolu olayları anlatıyor.

Filmde Naşit Nefi karakterine hayat veren Furkan Andıç ve yaşadığı köşk hakkındaki Cadı söylentilerini çözmeye çalışan Fikriye karakterine hayat veren Buse Meral, film ve karakterleri hakkında düşüncelerini paylaştı.


WOW Studios

Furkan Andıç, filmin çekimlerini ve Naşit Nefi karakterini şöyle anlattı:

Cadı senaryosuyla beni çok heyecanlandıran bir film oldu. Hazırlık süreci ve set içinde herkes çok motive ve üretkendi. Oyunculuk hayatım boyunca hatırlayacağım deneyimler yaşadım. Çok kısa sürede çok hızlı ve yoğun bir hazırlık süreci yaşadım. Hem hikayenin dönemi, hem karakterin özgünlüğü hem de hikayenin çarpıcılığı beni öyle içine aldı ki, rolüme konsantre olmam kolay oldu. Umarım seyirciyi de en az bizim kadar heyecanlandırır.

Naşit Nefi, yurtdışındaki haberlerin çevirisini ve Osmanlıca yayınlarını yapan biri. Kendi halinde, ailesinden babasından kalan bir köşkte, çocuklarını anneleri olmadan büyütmek zorunda kalmış bir baba. Bu yüzden onların üzerine titriyor. Kısıtlı bir sosyal yaşantısı var, evde çalışan insanlara karşı oldukça mesafeli biri. Bu mesafesini dışarıda da koruyor. İnsanlara pek güvenmeyen, güvenmekte zorluk yaşayan biri Naşit Nefi.


WOW Studios

Kadınların daha az söz sahip olduğu ve birçok imkandan geri kaldığı zamanlarda Fikriye’nin yine de okumaya, yazmaya olan heyecanından etkilendiği belirten Buse Meral ise şunları söyledi:

Filmimizde Fikriye karakterini canlandırıyorum. Fikriye, iyi eğitim almış, okumaya meraklı, ailesini kaybetmiş ve aile hasreti çeken, 20 yaşlarının ortalarında genç ve dul bir kadın. Yengesi dönemin şartlarında dul kalmasından ötürü laf, söz gelmesin diye Fikriye’yi yeniden evlendirmek istiyor ve Fikriye’nin yolu da Naşit Nefi ile böyle kesişiyor aslında.

Fikriye’nin çok güçlü bir kadın karakter oluşu bu projeyi tercih etme sebeplerimin başında geliyor. Baştan sona gelene kadar Fikriye’nin dönüşümünü okumak, izlemek, oynamak aşırı keyifliydi benim için. Kendi kendisini keşfederken etrafında olup bitenin, gerçeğin peşine düşüp o herkesin korktuğu hikayeyi deşmesi, sonradan geldiği o evde kendini yapayalnız hissederken o insanlara yardım etmesi, cesareti gerçekten etkileyiciydi. Bu projenin beni çok etkileyen yanlarından biri özellikle öyle bir dönemde kadınların daha az söz sahip olduğu, birçok imkandan geri kaldığı zamanlarda yine Fikriye’nin okumaya, yazmaya olan heyecanı, isteği, başından geçen onca olayı şiire, yazıya dökmeyi ihmal etmemesi, o romantik ruhuydu. Fikriye, ne olursa olsun hem kendini hem etrafındaki herkesi ayağa kaldıran yardım sever güzel kalpli bir kız.

Oyuncu kadrosunda Çağdaş Onur Öztürk, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Manolya Maya, Hüseyin Soyaslan, Cengiz Orhonlu, Dilara Duman, Yağız Ata Dinçer, Ekin Pasvanoğlu ve Nur Sürer gibi isimlerin de yer aldığı “Cadı” şimdi sinema salonlarında izleyicilerini bekliyor.