You are currently viewing Efsane Yönetmen ve Yapımcı Türker İnanoğlu Vefat Etti

Efsane Yönetmen ve Yapımcı Türker İnanoğlu Vefat Etti

  • Post author:
  • Post category:haberler

88 yaşındaki duayen sinemacı Türker İnanoğlu, geçirdiği rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

.

Türk sinemasının duayen ismi, yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu, geçirdiği ani rahatsızlığı ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 88 yaşındaki İnanoğlu’nun vefat haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu.

Koca, “Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük.” ifadelerinde bulundu.

Türker İnanoğlu, Filiz Akın ile 1964 yılında yaptığı evliliğinden olan oyuncu İlker İnanoğlu‘nun ve Gülşen Bubikoğlu ile 1975’te yaptığı evliliğinden olan Zeynep İnanoğlu Özdemir’in babası, gazeteci Cüneyt Özdemir’in kayınpederiydi.

Vefat haberinin ardından açıklama yapan Cüneyt Özdemir, “Türkiye’nin değerli sanat insanlarından aile büyüğümüz Türker İnanoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Perşembe günü yapılacak Cenaze töreni ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Acımız büyük. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

18 Mayıs 1936 yılında dünyaya gelen Türker İnanoğlu, 1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. 1960 yılında “Bir Kızı Sevdim” filmiyle yönetmenliğe imza attı ve aynı yıl Yeşilçam’a sayısız klasik kazandıran Erler Film adlı yapım şirketini kurdu.

1979’da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında ise bir televizyon stüdyosu kuran İnanoğlu, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemalarının ve 2005 yılında açılan TİM Show Center’ın sahibidir.