You are currently viewing Bir Kadın Narsistin 20 Tanımlanabilir Özelliği

Bir Kadın Narsistin 20 Tanımlanabilir Özelliği

 • Post author:
 • Post category:Sohbet
 • Post comments:0 Yorum

Bu adil bir soru ve üzerinde düşünürken kadınların kullandığı standartları uygulamanın gerçekten işe yaramadığını gördüm. Kadınlar, birçok nedenden dolayı erkeklerden etkilenir ve bir erkeğin niyetini nasıl okuyacakları sorusuyla mücadele eder. Çok erken seks yapıp onun saygısını kaybetmek istemiyoruz, ama o başka yerde tatmin arayacak kadar uzun süre dayanmak istemiyoruz. Kadınlar için, kararlı bir ilişkiye girme isteğini değerlendirmek için bir erkeğin karakterini belirli bir süre boyunca gözlemlemek çok önemlidir .

Karakter kadınlarda da çok önemlidir, ancak erkekler kadınlara öncelikle fiziksel çekim yoluyla çekilir. Bir kadına olan ilgileri, onu görür görmez hemen başlar ve kadın, cinsel çekiciliğine bağlı olarak erkek üzerinde hatırı sayılır bir güç kullanabilir. Kadınlar genellikle ilişkilere girmeye isteklidir, ancak erkekler yolun sonunda bir kadının düşündüğü gibi olmadığını öğrenmekten endişe duyarlar. Bir erkek, uzun vadede tek eşli olması pek mümkün olmayan bir kadınla ilişkisine kapılmamak için bir kadının karakterini nasıl çabucak doğrulayabilir?

Bir erkek bir kadında bir şeyden kaçınırsa, uzun vadeli mutluluk şansını bin kat artırır:

Kadın Narsisizmi

Eskiden narsist kelimesi hafife alınmazdı. Onu sosyopatlar ve Machiavelli ve Napolean gibi tarihi figürler için sakladık. Kadın örnekler nadirdi ve genellikle kurguda bulundu: Daphne Du Maurier romanından Rebecca, 1950 yapımı Sunset Boulevard filminde Norma Desmond rolünde Gloria Swanson. En kötü haliyle, teşhis edilebilir bir kişilik bozukluğudur (NPD) ve tarihsel olarak, NPD teşhisi konanların %75’i erkektir. Bununla birlikte, son zamanlarda Amerikan popülasyonunda narsisistik kişilik özelliklerini inceleyen araştırmacılar, bunun bir salgın olduğunu, 1980’lerden bu yana obezite kadar hızlı arttığını ve büyümenin çoğunun kadınlardan geldiğini söylüyor. Twenge ve Campbell,  The Narcissism Salgını’nın yazarları, 37.000 üniversite öğrencisini inceledi (2006), modern kişisel ilgi düzeylerini anlamak için:

1. 1982’de üniversite öğrencilerinin sadece %15’i Narsisistik Kişilik Envanteri’nde yüksek puan aldı, ancak bu sayı büyük ölçüde daha fazla sayıda narsist kadın nedeniyle %25’e yükseldi.

2. 1950’lerde, yanıt verenlerin yalnızca %12’si “Ben önemli bir insanım” ifadesine katılıyordu. 1980’lerde %80’i kendini özel hissetti.

3. 1967’de Amerikalı öğrencilerin %45’i “İyi durumda olmanın önemli bir yaşam hedefi olduğunu” düşünüyordu. 2004 yılına gelindiğinde, %74’ü bu ifadeye katılıyordu.

4. 20 yaşındakilerin yaklaşık %10’unun NPD’ye sahip olduğu düşünülüyor ve şu anda yirmili yaşlarında olan insanların %26’sının 65 yaşına kadar NPD geliştirmiş olacağı tahmin ediliyor.

Kadın narsistlere genellikle Histrionik Kişilik Bozukluğu alt kümesi teşhisi konur:

Genellikle erken yetişkinlik döneminde başlayan, aşırı onaylanma ihtiyacı ve uygunsuz baştan çıkarıcılık da dahil olmak üzere aşırı duygusallık ve ilgi arama örüntüsü ile karakterize edilen bir kişilik bozukluğu. Bu bireyler canlı, dramatik, coşkulu ve çapkındır.

Uygunsuz bir şekilde cinsel açıdan kışkırtıcı olabilirler, güçlü duyguları izlenimci bir üslupla ifade edebilirler ve başkalarından kolayca etkilenebilirler. İlişkili özellikler, benmerkezcilik, kendini beğenmişlik, sürekli takdir özlemi, kolayca incinen duygular ve kendi ihtiyaçlarını elde etmek için ısrarcı manipülatif davranışları içerebilir.

Kadın narsistler, erkek narsistlere göre daha çok fiziksel görünüme odaklanırlar. Genellikle kendi çekiciliklerini abartırlar ve fiziksel özelliklerini sergilemeye veya gösteriş yapmaya odaklanırlar. Bilim adamları, narsisizm ile anoreksiya veya bulimia arasında bir bağlantı olabileceğini düşünüyor.

Özetle, kadın narsistler hayatlarını her zaman övgüler alan, başrolde oldukları bir uzun metrajlı film olarak görürler. Ne yazık ki bekar olan 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadın narsistler, partnersiz durumlarını genellikle çoğu erkek için fazla bağımsız, alıngan, güçlü fikirli, korkutucu ve zeki olmakla suçlarlar. Öz farkındalıkları azdır.

Narsisizm Salgınına Ne Sebep Oldu?

Karakteri göstermek için geçmiş nesillere göre çok daha az sosyal baskı var. Bir zamanlar şımarık davranışlarından dolayı disiplin cezası alan kız çocuklarına artık akşam yemeği menüsünü dikte etme veya bir aile hareketini veto etme izni veriliyor.

Mutlu, arkadaş canlısı çocuklar yaratmayı amaçlayan öz saygı hareketi , odalarını “Katılımcı” ödülleriyle dolduran ve ortaya çıktıkları için kendilerini kutlayan bir nesil üretti. Aslında, Twenge ve Campbell, öğrencilerin %30’unun sırf derse katıldıkları için iyi notlar almaları gerektiğini düşündüklerini buldular. Gerçekten de, ülkenin en iyi üniversitelerindeki not enflasyonu ciddi bir sorundur ve Cornell West’in Harvard’daki dersinden düzenli olarak tüm A’ları verdiği söyleniyordu.

1960’larda, temel Amerikan bireycilik değeri, kendini beğenmeye dönüşmeye başladı. İnsan potansiyeli hareketi, kendini gerçekleştirme niyetiyle iç gözlem ve kendini geliştirmeyi vurguladı. Bununla birlikte, benlik saygısı kavramı, gerçek kişisel değişimin zorlu çalışmasına giden bir kestirme yol haline geldi.

70’ler ve 80’ler boyunca Amerikalılar ünlülerin kültürüne takıntılı hale geldi ve yeme bozuklukları fırladı.

Bugün sosyal medya, kadınları sürekli olarak pohpohlayıcı fotoğraflar yayınlamaya ve benzersizliklerini vurgulayan çevrimiçi profiller oluşturmaya teşvik ederek narsisizmi besliyor. Facebook, Twitter ve YouTube’un tümü, içimizdeki narsisti ortaya çıkaran kendi kendini tanıtmayı gerektirir. Reality şovlar, en sıradan, etkileyici olmayan insanları özel olarak tanıtıyor ve onların işlevsiz hayatlarını hayranlıkla takip ediyoruz.

Twenge ve Campbell’ın işaret ettiği gibi, ben büyürken, ebeveynlerden aşağıdaki türde sözler duymak normaldi:

Bir Kadın Narsist Nasıl Belirlenir?

Fiziksel görünüş

 1. Kışkırtıcı bir şekilde giyiniyor, cinsel açıdan müstehcen vücut kısımlarını sergiliyor.
 2. En sıradan işler veya olaylar için bile dikkati makyaj ve saça odaklıyor .
 3. Görünüşüne aşırı güveniyor. Araştırmalar, narsistlerin diğer insanlardan daha çekici olmadığını, ancak diğer kadınlardan çok daha iyi göründüklerine inandıklarını gösteriyor.
 4. Marka isimlerine çok değer veriyor ve “en iyiyi” giymeye hakkı olduğunu düşünüyor. Sık sık yeni giysiler alır ve istek ve ihtiyaçlar arasında ayrım yapmaz.
 5. Plastik cerrahi geçirme olasılığı daha yüksektir, en yaygın olarak meme büyütme.
 6. Fotoğrafının çekilmesinden hoşlanıyor ve sık sık başkalarından onun fotoğrafını çekmelerini istiyor. En iyi fotoğraflarını Facebook’ta veya diğer sosyal medya sitelerinde coşkuyla paylaşıyor. Bazen Facebook’ta veya çevrimiçi flört için kullandığı bir portre için profesyonel bir fotoğrafçıya yatırım yapar.

Kişilik karakteri

 1. İlgi odağı olmakta ısrarcıdır ve genellikle odadaki en çekici kişidir. Narsistler çok dışa dönüktür ve kendilerini pazarlamada mükemmeldirler.
 2. Sık sık olumlu muamele ve otomatik uyum arar. Özel olduğuna, şöhreti, serveti, başarıyı ve mutluluğu hak ettiğine inanır.
 3. Son derece materyalisttir.
 4. Son derece kendinden emin görünse de kıskanmaya eğilimlidir. Başkalarının altını oymak için fırsatlar arar ve ikinizin diğerlerinden daha iyi olduğunuza dair sırları paylaşmaktan zevk alır.
 5. Başkalarının onu kıskandığına ve kıskandığına inanıyor ve bu bahaneyi gerçek, samimi arkadaşlıkları olmadığı için sık sık kullanıyor. Arkadaşları kendi başarılarının tadını çıkardığında, başarılarını küçümseyerek onları cezalandırmanın yollarını bulur.
 6. Empatiden ve hatta zaman zaman genel nezaketten yoksundur. Sen dahil başkalarını aşağılıyor. Başkalarını sömürmekten çekinmez.
 7. O çok rekabetçi.
 8. Entelektüel olarak akranlarından üstün olduğuna inanır.
 9. Sorunlar için başkalarını suçluyor. Narsistler hata yaptıklarına inanmazlar ve utancı işleme yeteneklerinden yoksundurlar.
 10. Korumasını bıraktığında veya kendisiyle yüzleştiğinde kibirli bir tavır sergiliyor. Sabırsız, kibirli ve küçümseyici davranacaktır. Sık sık başkalarının ona baskı yaptığını veya ondan çok şey beklediğini iddia ederek kendi eksikliklerini mazur görür.
 11. Dürüst değildir ve istediğini elde etmek için sıklıkla yalan söyler. Bunu asla kabul etmeyecek.
 12. O “psikopattır”: Riskli davranışlarda bulunur, bağımlılık yapan bir kişiliğe sahiptir ve reddedildiğinde saldırgan davranışlara eğilimlidir. (Not: Bu en çok Histriyonik Kişilik Bozukluğunda görülür.)
 13. Ruh hallerinde ve eylemlerinde tahmin edilemez. Onun ne istediğini ve senin nerede durduğunu anlamakta güçlük çekiyorsun.
 14. Kısa vadeli pişmanlık duyabilir ve köşeye sıkışırsa bolca özür diler. Bununla birlikte, davranışını hızla mantıklı hale getirecek ve narsist kalıplara geri dönecektir.

Bir kadının berbat bir ilişki partneri olması için bu 20 özelliğin hepsine sahip olması gerekmez. Bu özelliklerden birkaçını bile kontrol edebiliyorsanız, 60 mil hızla tepelere yönelmelisiniz. Fiziksel görünümle ilgili altı özellik   , hemen veya kısa bir süre içinde ortaya çıkmalıdır.

Narsisistik  kişilik özelliklerini  ilk başta tespit etmek zor olabilir. Narsistler her zaman kapıdan çıkar çıkmaz güçlü bir gösteri yaparlar ve olumsuz niteliklerini ortaya çıkarmaları zaman alır. Bunu yalnızca kendilerini tehdit altında hissettiklerinde veya bir şekilde “haklarını” alamadıklarında yapacaklardır.

Hayatımda tanıdığım her yaştan kadına dayanarak, kadın popülasyonundaki narsist sayısının %10’unun doğru bir tahmin olduğunu düşünüyorum. Dikkatli olmazsan seni perişan edebilecek pek çok kadın var.

Lütfen biriyle çıkma. Yalvarırım birine aşık olma. Ve asla ama asla biriyle evlenme.

Bir yanıt yazın