You are currently viewing Altın Koza Film Festivali’nde “Ceylin” Protestosu: “Yönetmeni Olduğum Filmin Galasına Davet Edilmedim”

Altın Koza Film Festivali’nde “Ceylin” Protestosu: “Yönetmeni Olduğum Filmin Galasına Davet Edilmedim”

  • Post author:
  • Post category:haberler

Yönetmen Ozan Sihay, Altın Koza için yarışan “Ceylin” filmini Tufan Şimşekcan ile beraber yönetmesine rağmen adının filmde geçmediğini öne sürerek durumu protesto etti.

Ozan Sihay

30. Adana Altın Koza Film Festivali’nin 4. gününe “Ceylin” filminin prömiyeri damga vurdu. Yönetmen Ozan Sihay, Ulusal Uzun Metraj Film dalında yarışmaya katılan “Ceylin” filminde Tufan Şimşekcan ile beraber yönetmenlik yaptıklarını ancak kendi isminin filmde çıkarıldığını iddia etti.

Filmin prömiyeri öncesinde yönetmen Ozan Sihay ve film ekibi durumu protesto etti. Protestoda, “Sözleşme varsa adım nerede!”, “İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 19. ve 20. maddesine göre ‘ifade özgürlüğü’ yayma ve barış içinde toplanma’ hakkımı kullanıyorum”, “Co-Director derken?” pankartları yer aldı.

Gösterimden önce kişisel sosyal medya hesabında “Filmimizin galası bugün Esas 01 Burda AVM’de PGM Sahnede. 20:30’da başlayacak fakat yer bulabilmek adına mümkün olduğunca erken gelmeye çalışınız. Bu arada filmin yönetmeni olarak galaya davet bile edilmedim o yüzden ben de erken gidip bilet alacağım” açıklamasında bulunmuştu.

Sihay, gösterim sonrasında Tufan Şimşekcan ve film ekibiyle birlikte sahneye çıktı. Protestolar gösterimden sonra salonda da devam ederken, seyirciler de tartışmaya dahil oldu ve Ozan Sihay’a da mikron verilmesine yönelik talepler yükseldi. Ancak Sihay’ın mikrofonu almasıyla birlikte salondaki tartışmalar alevlendi ve söyleşi sonlandırıldı.

Filmin yapımcısı Menderes Demir ise yaptığı açıklamada, filmin mahkeme sürecinin devam ettiğini ve bu tartışmaların filme ve festival sürecine yansımamasını temenni ettiğini bildirdi.