You are currently viewing 95. Oscar Ödülleri’nin Sürprizleri, Hayal Kırıklıkları ve Unutulmaz Anları

95. Oscar Ödülleri’nin Sürprizleri, Hayal Kırıklıkları ve Unutulmaz Anları

 • Post author:
 • Post category:haberler

Bir Oscar törenini daha geride bırakırken, geceyi tümüyle masaya yatırıyoruz…

.

95. Akademi Ödülleri, geçtiğimiz senenin skandallı ve kaoslu gecesinden olabildiğince uzak, klasik bir törenle dağıtıldı. Üçüncü kez Oscar sunuculuğu yapan Jimmy Kimmel‘ın esprileriyle başlayan gecede eğlenceli anlar yaşanmış olsa da, Akademi Ödülleri’nin bu yılı akıllarda daha çok duygusal konuşmalar ve göz yaşlarıyla kalacak.

En İyi Film dahil olmak üzere 7 kategoride Oscar heykelciğini kucaklamayı başaran “Everything Everywhere All At Once“ın ezici başarısı, ödül sezonunun başından beri kazandığı diğer ödülleri göz önüne alırsak büyük bir sürpriz değildi. Diğer yandan törenden elleri boş ayrılarak bizi şaşkınlığa sürükleyen filmler de oldu… İşte 2023 Oscar’larının sürprizleri, hayal kırıklıkları ve unutulmaz anları…

95. Akademi Ödülleri’nde Oscar Kazananlar Belli Oldu!

Sürprizler

 • Her ikisi de yapımcı olarak En İyi Film adaylığı alan Tom Cruise ve James Cameron‘ın törene katılmaması gecenin ilk sürprizlerindendi. Özellikle Tom Cruise, Oscar adayları için verilen öğle yemeğine katıldığında büyük ilgi odağı olmuştu. Her iki isim de filmlerin sinemalarda izlenmesini savunan ve izleyicileri sinema salonlarına davet eden isimler olduğundan, Kimmel da bu konuda espri yapmadan duramadı ve açılış monologunda “Tiyatrolara (sinema salonlarına) gitmemiz konusunda ısrar eden iki adam gelmedi!” dedi.
 • En İyi Kostüm ödülünün Ruth E. Carter‘a gitmesi gecenin güzel bir sürprizi oldu. “Elvis” gibi güçlü diğer adayların arasından sıyrılan “Black Panther: Wakanda Forever“daki çalışması ile Carter, 95 yıllık Oscar tarihinde ikinci kez ödül kazanan ilk siyahi kadın oldu.

Warner Bros.

Hayal Kırıklıkları

 • “Elvis” filmindeki çalışmasıyla En İyi Görüntü Yönetimi kategorisinde aday olan Mandy Walker, geçtiğimiz hafta sonu Görüntü Yönetmenleri Birliği’nin ödülünü alarak bu ödülü kazanan ilk kadın olmuştu. Oscar’ların 95. yılında, ilk kez bir kadın görüntü yönetmeninin ödülü kazanması bu kadar yakın göründü ancak sonunda heykeli kucaklayan, “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” ile James Friend oldu.
 • “Elvis”in Oscar töreninden eli boş ayrılması genel olarak hayal kırıklığı yarattı. Altın Küre ve BAFTA kazanan Austin Butler, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almaya en yakın iki kişiden biriydi, ancak ödül “The Whale” ile Brendan Fraser‘a gitti. “Elvis” Kostüm Tasarımı, Saç ve Makyaj Tasarımı, Prodüksiyon Tasarımı gibi iddialı olduğu dallarda da ödülü kaybetti.
 • Törenden eli boş ayrılan diğer bir film “The Banshees of Inisherin” oldu. Büyük çapta eleştirel başarıya ulaşan film, En İyi Film dahil olmak üzere toplam 9 kategoride adaydı ancak hiçbirinde ödülü alamadı.
 • Son olarak, belki de en büyük hayal kırıklığı törenin ilk anlarında verilen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüyle Angela Bassett‘ın gözlerine yansıdı. Bu kategoride güçlü bir aday olan ve Altın Küre’yi kazanan Bassett, zarftan Jamie Lee Curtis‘in adı çıktığı anda diğer adaylar gibi kazananı alkışlamak yerine hafifçe gülümsemekle yetindi ve bu ifadesi dikkatlerden kaçmadı.

.

Unutulmaz Anlar

 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmasına kesin gözüyle bakılan Ke Huy Quan, sahneye çıktığında gözyaşlarına boğuldu ve bir göçmen teknesinde başlayan yolculuğunun Dolby Tiyatrosu’nda ilk Oscar’ını almasıyla devam etmesinden duyduğu şaşkınlığı dile getirdi. Kendisini dinleyenlere “hayal kurmaktan vazgeçmemelerini” söyleyen ve ödülü annesine ithaf eden oyuncu “Anne, bak Oscar kazandım” derken, tüm salon hem mutlu hem de duygusaldı.
 • Tüm ödül sezonu boyunca sevecen tavırları ve duygusallığıyla adeta el üstünde tutulan Ke Huy Quan, 95. Oscar Ödülleri’nin unutulmaz bir çok anında vardı. Örneğin gecenin sonunda, Harrison Ford tarafından açıklanan En İyi Film ödülünü almak için tüm ekiple birlikte sahne çıktığında Quan, 1984 yılında henüz bir çocukken oynadığı ilk film olan “Indiana Jones and the Temple of Doom” yıldızına sarılarak, yine izleyenleri çok etkileyen bir ana imza attı.
 • Bu yılki adaylıklarına çeşitliliğin yansıdığı bir kategori olan En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ının Jamie Lee Curtis’e gitmesi birçok kişi tarafından eleştirildi. Diğer yandan Curtis’in konuşmasında, Hollywood efsaneleri olan annesi Janet Leigh ve babası Tony Curtis‘ten bahsetmesi, onların Oscar’a aday olup alamadığını söylemesi ve ardından “kızınız kazandı” demesi salondakilerin gözlerinin dolmasına neden oldu.
 • 1990’ların yükselen bir yıldızıyken, 2000’lerin ikinci yarısından itibaren kariyeri iyi gitmemeye başlayan, çeşitli nedenlerle sinema sektöründen uzaklaşan Brendan Fraser‘ın En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldıktan sonra yaptığı konuşma da izleyenlere duygusal anlar yaşattı.
 • RRR” filminden “Naatu Naatu” şarkısının sahnelenmesi ve En İyi Özgün Şarkı ödülünü kazanması da unutulmazlar arasına girdi. İlk kez bir Hint filminin şarkısının aday olması ve kazanması başlı başına önemli. Ancak “Naatu Naatu” şovu aynı zamanda, aynı kategoride yarışan dev isimler Rihanna ve Lady Gaga‘nın performanslarından daha akılda kalıcı bir an yaşattı.