You are currently viewing 26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Başladı!

26. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali Başladı!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Festival’in Onur Ödülü Tilbe Saran’a verildi.

Beyazperde

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 31 Mayıs akşamı Ankara Opera Sahnesi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Sunuculuğunu Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler‘in üstlendiği gecede Onur Ödülü ve Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Editörümüz Özden Sevgi Diler’in yerinde takip ettiği festival, 7 Haziran’a kadar devam edecek.

Festivalin bu yılki Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a verildi. Ödül konuşmalarında kadın dayanışması vurgulanırken, gurur ve duygu yüklü anlar da yaşandı.

Toz Bezi” filmindeki performansıyla 27. Ankara Film Festivali ve 35. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu seçilen Asiye Dinçsoy, ödülünü rol arkadaşı Nazan Kesal‘in elinden aldı. “Kadınlar olarak karanlık dönemlerden geçiyoruz, belki daha da karanlık dönemlerden geçeceğiz” diyen Dinçsoy konuşmasını “Bu karanlık döneme evet diyen kız kardeşlerime bir şey söylemek istiyorum: Eğer bir gün bize ihtiyacınız olursa biz her zaman buradayız” diyerek noktaladı.

Onur Ödülü’nü Fırat Tanış‘ın elinden alan Tilbe Saran, “25 yılı devirip 26’ncıya geçebilen ve bunu Türkiye koşullarında sürdüren bir festival, gönülden teşekkür ediyorum. Bu hepimiz için çok büyük bir başarı. Sağ olun, var olun. Var olmaya devam edin. Çünkü gerçekten eşi bulunmaz bir iş yapıyorsunuz. Umut oluyorsunuz. Şu anda galiba en çok ona ihtiyacımız var. İlk seçimde sonuçları öğrendikten sonra Marmaray’a atlayan, son seçimde müşahit olarak yanımda oturan ve çocuğunu doğurmaktan vazgeçtiğini söyleyen güzelim kızıl saçlı kadına demek istiyorum ki; o duvar, o duvarınız vız gelir bize vız.” diyerek Nazım Hikmet’in “Cevap” şiirinden dizelerle kadınlara seslendi: “Bizim kuvvetimizdeki hız, ne bir din adamının dumanlı vaadinden, ne de bir hülyanın gönlü yakısındandır. O yalnız, tarihin o durdurulmaz akışındandır.

Festivalin Genç Cadı Ödülü ise bu yıl Öyküsu Özyürek’e verildi. Geçtiğimiz yılın kazananı Nazlı Bulum’un takdim ettiği ödül sonrasında genç oyuncu “Bedenlerimiz ve zihinlerimiz üzerinde tahakküm kurmaya çalışan erk yapılanmaya çok sinirliyim” diyerek kadın meslektaşlarının uğradığı mobinge vurgu yaptı. Gecenin sonunda Tilbe Saran, ikisi de öğrencisi olan Nazlı Bulum ve Öyküsu Özyürek’i sahneye davet ederek aslında iki ödül almış olduğunu belirtti.

Gece boyunca “Çiğdem Mater’e özgürlük” vurgusu yapılırken Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan Merve Dizdar da dakikalarca alkışlandı.

“Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenlenen 26. Uçan Süpürge Film Festivali’nde, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda dünyanın dört bir yanından toplam 64 film izleyiciyle buluşacak.