You are currently viewing Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

  • Post author:
  • Post category:haberler

Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında aramızdan ayrıldı.

.

Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı Köksal Engür, 77 yaşında böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Oyuncunun vefatını, birlikte “Leyla ile Mecnun” dizisinde rol aldığı Cengiz Bozkurt duyurdu. Bozkurt Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağolsun.” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda “Leyla ile Mecnun” dizisindeki Ak Sakallı Dede rolüyle geniş kitlelerce tanınan Köksal Engür, 1946 yılında Kars’ta dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu “Çocuk Saati” programındaki radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı.

Engür, 1969 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çalışan oyuncu aynı zamanda seslendirme çalışmalarına da başladı.

Afife Tiyatro Ödülleri’nde 1999’da Yılın En İyi Erkek Oyuncusu, 2002’de ise Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu seçilen sanatçı, 2005 yılında, “Korkuyorum Anne” filmindeki performansıyla 16. Ankara Film Festivali’nde “Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ın yanı sıra Susam Sokağı’ndaki “Büdü” karakteriyle Red Kit çizgi filminde “Red Kit”i ve Sünger Bob çizgi filminde Squidward karakterini seslendirdi.