You are currently viewing “The Marvels” 2023’ün En Çok Zarar Eden Filmi Oldu!

“The Marvels” 2023’ün En Çok Zarar Eden Filmi Oldu!

  • Post author:
  • Post category:haberler

“The Marvels”, tartışma yaratan “The Flash” filminden bile daha çok zarar etti…

Disney

Deadline, geçtiğimiz yılın en çok zarar eden filmlerini ortaya çıkardı ve Marvel Studios’un “The Marvels” filminin 2023’ün en büyük fiyaskosu olduğunu duyurdu.

Geçen yılın en büyük kayıplarına odaklanan bu listeye göre, “Captain Marvel” devam filmi, Disney’i net 237 milyon dolar zarara uğrattı. Disney’in filmi yapmak için 270 milyon dolar, pazarlamak için 110 milyon dolar, kalanlar/dağıtım giderleri için 21 milyon dolar, faiz ve genel giderler için 54 milyon dolar harcadığı bildirildi. Bu toplam 455 milyon dolarlık bir harcama anlamına geliyor.

Stüdyonun gelirini, filmin dünya çapındaki sinema gösterimlerinden elde ettiği 206 milyon doların 88 milyon doları, kiralama ve satın almalardan gelen 40 milyon dolar ve dijital yayından gelen 90 milyon dolar oluşturdu. Bu, Disney için toplam 218 milyon dolar gelir ve 237 milyon dolar zarar demek.

Stüdyo, “The Marvels”ın çekimlerini orada yapmak için İngiltere’den 55 milyon dolarlık bir sübvansiyon almayı başarmıştı, bu düşüldüğünde zarar 182 milyon dolara indiriliyor ancak bu durumda bile “The Marvels” yılın en fazla zarar eden filmi olarak ilk sıradaki yerini koruyor ve net zararı 155 milyon dolar olan ikinci sıradaki “The Flash“ın açık ara önünde yer alıyor.

Yapımı 200 milyon dolara, pazarlaması 120 milyon dolara mal olan “The Flash”ın dağıtım giderleri/faiz/genel giderleri için 85 milyon dolar daha harcandı ve nihai maliyet 405 milyon dolara ulaştı.

Warners, filmin 271.3 milyon dolarlık küresel sinema satışından 115 milyon dolar gelir elde ederken, kiralamalardan 50 milyon dolar, TV ve dijital satışlardan ise 85 milyon dolar elde etti. Toplam gelir 250 milyon dolara ulaştı ve “The Flash”ın 155 milyon dolar zarar ettiği ortaya çıktı. Bu, izleyicileri ikiye bölen filmin önceki zarar tahminlerinden daha az.

Listedeki üçüncü film ise ise 143 milyon dolar zararla “Indiana Jones and the Dial of Destiny” (Indiana Jones ve Kader Kadranı) filmi oldu. Film, 516 milyon dolarlık bütçesiyle (300 milyon doları yapım bütçesi), listedeki en büyük toplam harcamayı gerçekleştirdi.

2023 Disney için iyi bir yıl değildi. Deadline’ın raporundaki beş filmden dördünün Disney’e ait olması da bunu doğruluyor.

Listenin tamamı şu şekilde:

  1. The Marvels (Disney/Marvel) | Net Zarar: -237 milyon dolar
  2. The Flash (Warner Bros/DC Studios) | Net Zarar: -155 milyon dolar
  3. Indiana Jones and the Dial of Destiny (Disney) | Net Zarar: -143 milyon dolar
  4. Wish (Disney) | Net Zarar: -131 milyon dolar
  5. Haunted Mansion (Disney) | Net Zarar: -117 milyon dolar

Kaynak: Deadline