You are currently viewing “Oppenheimer”ın Seks Sahnesine Hindistan’dan Büyük Tepki!

“Oppenheimer”ın Seks Sahnesine Hindistan’dan Büyük Tepki!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Hindistan Bilgi ve Yayıncılık Bakanı sahnenin silinmesini istiyor…

Universal Pictures

Christopher Nolan‘ın merakla beklenen “Oppenheimer” filmi nihayet geçtiğimiz hafta sonu izleyicilerle buluştu ve dünya çapında 174 milyon dolar kazanarak gişede büyük bir açılış hasılatına imza attı.

Film eleştirmenlerden ve izleyicilerden geçer not aldı ancak bir kesim izleyiciyi de oldukça kızdırdı. Kutsal Hindu metni Bhagavad Gita’nın yer aldığı bir seks sahnesi, Hindistan’da büyük tepkilere neden oldu.

“Oppenheimer”ın seks sahneleri, film daha vizyona girmeden önce çokça tartışılmış ve merak uyandırmıştı. Nolan, filme 18 yaş sınırı getirilmesine neden olan sahnelerin, Robert Oppenheimer (Cillian Murphy) ve Jean Tatlock (Florence Pugh) arasındaki aşkı yansıtmak için gerekli olduğunu savunmuştu.

Söz konusu sahnede Hinduların kutsal metni Bhagavad Gita’nın yer alması ise Hindistan’daki izleyicileri rahatsız etti. Variety’nin aktardığına göre Hindistan’ın bilgi ve yayın bakanı Anurag Thakur, bu sahnenin filmden çıkartılmasını talep etti.

Bhagavad Gita, Doğu bilgeliğinin kaynaklarından biri olarak görülüyor. Hindistan’ın en büyük destanı olan Mahabarata’nın 18 bölümünden biri olan kitabın, tarih boyunca filozofları etkilediği biliniyor.

Haberin devamı “Oppenheimer” hakkında sürprizbozan / spoiler içerir.

Söz konusu sahnede, Jean Tatlock, cinsel ilişki sırasında ayağa kalkarak kitaplığa gider ve Sanskritçe yazılmış Bhagavad Gita’yı eline alarak Oppenheimer’dan okumasını ister. İlişkileri devam ederken Oppenheimer, ilk nükleer bomba patladığındaki ünlü alıntısını “Ben ölüm oldum, dünyaların yok edicisi” satırlarını okur.