You are currently viewing Michael Keaton “Batman” Rolüne Seçilmesini Hâlâ Şaşırtıcı ve Cesur Buluyor

Michael Keaton “Batman” Rolüne Seçilmesini Hâlâ Şaşırtıcı ve Cesur Buluyor

  • Post author:
  • Post category:haberler

Michael Keaton, kariyerini masaya yatırdığı yeni bir röportajda Batman rolüne seçildiğinde düşündüklerini anlattı.

Warner Bros.

Michael Keaton, GQ dergisi için bir kariyer retrospektif röportajına katıldı ve Tim Burton‘ın 1989 yapımı “Batman” filmde Batman/Bruce Wayne rolüne seçilmesinin “cesurca” olduğunu düşündüğünü söyledi.

Kariyerinin o noktasında daha çok komedi filmleriyle tanınan Keaton’ın Batman olarak seçilmesi o dönemde çizgi roman hayranları tarafından tepkiyle karşılandı. Aktör daha önce Burton’la da komedi filmi “Beetlejuice“ta çalışmıştı.

Batman’in ekran ve sinema uyarlamaları Tim Burton’ın filmine kadar daha sınırlıydı. 1960’lardaki meşhur TV dizisinin Batman tasviri ise, daha sonra Batman ile özdeşleştirilen atmosferin aksine karikatürize bir yapımdı.

Keaton, kendisine film teklifiyle geldiklerinde düşündüklerini şöyle anlatıyor:

‘Batman’i yapmayı düşünüyoruz’ dediklerinde ben de ‘Bir dakika, Batman hakkında bir film yapmayı mı düşünüyorsun?’ dedim. Tim’in ‘O adamı, o adamı istiyorum’ demesi… İnsanların öyle ya da böyle bunu bu kadar önemsemesi hala kafa karıştırıcı. Ama bu onun açısından cesur bir hareketti. Ayrıca ‘Beetlejuice’ ile de güzel bir çalışma ilişkimiz vardı, bu yüzden kendisinin ve benim iyi anlaşabileceğimizi ve birlikte iyi çalışabileceğimizi hissetti.

Mark Hamill geçen yıl Wired dergisine verdiği bir röportajda, ilk olarak 1992 – 1995 yılları arasında yayınlanan “Batman: The Animated Series“te Joker’in seslendirmesini üstlenmesinin ilhamını, Keaton’ın Batman rolünde oynamasıyla aldığı tepkilerden aldığını söylemişti.

Keaton’ın tepkilerin üstesinden gelerek ikonik bir Batman haline geldiğini görmek, Hamill’e çizgi roman hayranlarının Luke Skywalker aktörünü Joker olarak kabul etmeye istekli olacağı konusunda ihtiyaç duyduğu güveni verdi.

GQ röportajında Keaton ayrıca, “Batman” setinde, Joker’i canlandıran Jack Nicholson‘la yaşadığı unutulmaz karşılaşmayı anlattı:

Gerçekten fit olmak için antrenman yapıyordum. Bir gün Jack Nicholson yanımdan geçti ve ‘Ne yapıyorsun?’ dedi. Ben de ‘Spor yapıyorum’ dedim. O da ‘Bunu ne için yapıyorsun?’ dedi. Ona verecek bir cevabım yoktu ve öylece çekip gitti. Tamamen yanlış yaklaşmıştım. O şeyin içinde gerçekten küçük ve ince olmak daha iyidir. Hareket edebilirsin, içeride nefes alabilirsin. Ne düşündüğümü bilmiyorum, sadece ‘Ben bir oyuncuyum, bütün bunları yapacağım!’ diye düşündüm.

Keaton, Burton’ın 1992 yapımı devam filmi “Batman Returns“te süper kahramanı yeniden canlandırdı. Üçüncü bir film için planlar olsa da Warner Bros. sonuçta farklı bir yöne gitti. Burton ayrıldı ve Val Kilmer, 1995 yapımı “Batman Forever” için rolü devraldı. Keaton daha sonra Batman’i 2022 yapımı “The Flash“ta yardımcı bir rolde yeniden canlandırdı.

Aktörün Tim Burton ile bir kez daha bir araya geldiği ve ikonik Beetlejuice rolüne geri döndüğü devam filmi “Beetlejuice Beetlejuice” 6 Eylül’de vizyona girecek.