You are currently viewing “Kuru Otlar Üstüne” Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi Açılış Yapan Filmi Oldu

“Kuru Otlar Üstüne” Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi Açılış Yapan Filmi Oldu

  • Post author:
  • Post category:haberler

Nuri Bilge Ceylan, Cuma günü vizyona giren “Kuru Otlar Üstüne” ile kendi rekorunu kırdı.

.

Merve Dizdar‘a Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran ve ülkemizin Oscar temsilcisi olarak seçilen “Kuru Otlar Üstüne“, Nuri Bilge Ceylan filmografisinin en iyi açılışını yapan filmi oldu.

Box Office Türkiye, 29 Eylül Cuma günü vizyona giren film ilk hafta sonunda 70 bin 157 seyirci tarafından izlendiğini duyurdu. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan “Kuru Otlar Üstüne”nin Türkiye prömiyeri ise yalnızca bir hafta önce 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılmıştı.

Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı gibi isimlerin rol aldığı film, doğudaki zorunnlu görevini bitirip İstanbul’a dönmek için yanıp tutuşan bir öğretmenin, bir öğrencisi tarafından tacizle suçlanmasıyla birlikte yaşananları anlatıyor.

“Kuru Otlar Üstüne”nin 70 bin seyircilik açılışından önce en iyi açılışa imza atan Nuri Bilge Ceylan filmi 47 bin seyirciyle “Ahlat Ağacı“ydı ve film toplamda 246 bin 766 seyirciye ulaşmıştı. Onu takip eden “Kış Uykusu” ise 43 bin seyirciyle açılış yaparak 304 bin 782 seyirciyle vizyon yolculuğunu noktaladı.

Altın Palmiye’li “Kış Uykusu” aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan’ın en çok izlenen filmi olma unvanını elinde tutuyor. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden övgüler toplayan “Kuru Otlar Üstüne”nin toplam seyirci sayısının kaça ulaşacağı ise merakla bekleniyor.