You are currently viewing Hollywood’da Oyuncular Grevi Başladı: Yıldızlar “Oppenheimer” Galasını Terk Etti!

Hollywood’da Oyuncular Grevi Başladı: Yıldızlar “Oppenheimer” Galasını Terk Etti!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Hollywood’da senaristlerin ardından oyuncuları grev kararı aldı, tüm projeler duracak!

.

Hollywood’da senaristlerin ardından oyuncular da grev kararı aldı. SAG-AFTRA (Oyuncular Birliği) Perşembe sabahı toplandı ve müzakere komitesi tarafından iletilen grev tavsiyesini oy birliğiyle onayladı.

Sonuç olarak, sendika üyeleri 14 Temmuz Cuma sabahından itibaren WGA’nın (Yazarlar Birliği) grev sıralarına katılabilecekler. SAG-AFTRA TV ve film sözleşmesi kapsamındaki yapımlar durdurulacak. Sendikaya üye olan oyuncular, film ve dizi çekimlerine katılamamalarının yanı sıra film galalarına, tanıtım kapsamındaki röportajlara ve etkinliklere katılamayacaklar, hatta sosyal medyada da projelerinin tanıtımını yapamayacaklar.

Grevin ilk etkisi dün akşam, “Oppenheimer“ın Londra galasında yaşandı. SAG-AFTRA’nın toplantısından grev kararı çıkması beklendiğinden filmin galası, oyuncuların rahatça katılabilmesi için bir saat erkene çekildi. Kırmızı halıda poz veren, röportajlara katılan, Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon gibi yıldızlar, grev kararı resmen açıklandığında etkinliği terk ettiler.

SAG-AFTRA’nın ulusal yönetici direktörü ve baş müzakerecisi Duncan Crabtree-Ireland, grev kararını şöyle açıkladı: “Sendika üyeleri, adil bir sözleşme sağlanana kadar emeklerini alıkoymalıdır. Bize alternatif bırakmadılar.

SAG-AFTRA başkanı Fran Drescher ise hararetli ve inanılmaz derecede iyi karşılanan bir konuşmasında şunları söyledi: “Tüm iş modeli dijital platformlar ve yapay zeka tarafından değiştirildi. Şu anda dik durmazsak, hepimiz tehlikede olacağız. İş modelini bu kadar değiştirip sözleşmelerin değişmemesini bekleyemezsin.

Bu Hollywood’da oyuncuların 1980’den bu yana aldığı ilk grev kararı. Yazarlar ve oyuncular bundan önce sadece bir kez, 1960 yılında, aynı anda greve gitmişti.