You are currently viewing Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

  • Post author:
  • Post category:haberler

Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin kapanış töreni, 29 Eylül akşamı AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşti.

.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin kapanış töreni, 29 Eylül tarihinde AKM Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşti. Festivalin kapanış töreninde konuşan Festival İdari Direktörü Filiz Dağ, genç bir ekiple birlikte gençlerin yaratıcı dünyasından ilhamla oluşturulan festivalin ikincisini gerçekleştirdiklerinden dolayı memnuniyetini ve heyecanını belirtti.

Festival Yönetmeni Atilla Erkmen ise konuşmasında sanatçıların ve bilim insanlarının insanlık tarihi boyunca çeşitli engellerle sınandığını ama doğru bildiklerinin peşinden de gittiklerinin altını çizerken, gelinen noktada her zaman haklı çıktıklarını ve önlerinde hiçbir engel duramadığını ifade etti. Son olarak Festival Yönetmen Yardımcısı Melis Kalkan konuşmasında; bilimin karmaşık denklemler, terimler içerirken, sanatın insanlar için bunu daha anlaşılır kılma noktasında bilim ve sanatın iş birliğinin çok önemli olduğunun ifade etti ve bilim kurgu filmlerin bu noktada en önde olan sanat dalı olduğunu belirtti.

Aşağıda yer alan ödül listesinin haricinde, bilim kurgu ve fantastik alanında emek vermiş isimleri ön plana çıkarmayı ve yeni oluşumlara zemin hazırlamayı amaçlayan festivalde Ulusal Fantastik Bilim Kurgu Sinemaya Katkı Ödülü, geçtiğimiz temmuz ayında hayatını kaybeden müzik dünyasının usta ismi Özkan Uğur’a verildi.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin Ödül Kazanan İsimleri

  • Uluslararası Uzun Metraj Ödülü: Archive
  • En İyi Senaryo Ödülü: Murat Mıhçıoğlu- Zehra Yaman 
  • En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü: Vesper