You are currently viewing Disney’in Yeni “Bambi” Uyarlaması Nasıl Çocuk Dostu Bir Film Olacak?

Disney’in Yeni “Bambi” Uyarlaması Nasıl Çocuk Dostu Bir Film Olacak?

  • Post author:
  • Post category:haberler

Canlı aksiyon “Bambi” günümüz çocuklarına uygun bir hikaye olacak…

Disney

Senarist ve yönetmen Lindsey Anderson Beer‘in elinde pek çok proje var. Önümüzdeki hafta Paramount+’a gelecek olan ilk yönetmenlik denemesi “Pet Sematary: Bloodlines“ın yanı sıra, Washington Irving’in klasik romanından filme dönüştürülen “Sleepy Hollow“un yeniden anlatımını da yönetecek ve Luca Guadagnino‘nun “Lord of the Flies” yeniden yapımının senaryo ekibine katılacak.

Önüne bu kadar çok iş gelmesi nedeniyle, Beer ne yazık ki merakla beklenen iki projeden uzaklaşmak zorunda kaldı: “Star Trek 4” ve Disney animasyon klasiklerinden “Bambi“nin canlı aksiyon versiyonu. Ancak Collider ile yaptığı röportajda Beer, ayrılmış olmasına rağmen projeye değinerek neden yeni bir Bambi’ye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun orijinalinden nasıl farklı olacağını anlattı:

Bambi’nin bana ilginç gelen yanı kesinlikle bir klasik olması ve çok güzel bir aşk şiiri olması, öyle sanatsal bir eser ki. Sanırım orijinali hiç görmemiş bir çocuk nesli var ve bu açıdan Küçük Denizkızı, Aladdin veya 90’ların kesinlikle izledikleri parlak dönem filmlerinden çok farklı. Bambi’yi hiç görmemiş kaç çocuk gördüğümü anlatamam, bu çok üzücü.

“Bambi”nin muhteşem bir film olduğunu belirten Beer, filmin “modern izleyicilerin alışık olduğundan biraz farklı bir tempo”ya sahip olduğunu vurguluyor. Beer’a göre filmin geniş bir gençlik kitlesi tarafından izlenmemesinin bir diğer sebebi de ölüm teması ve bugün ebeveynlerin bu konuda daha hassas davranarak filmi çocuklarına izletmemesi. 1942 yapımı filmde “Bambi”nin annesinin öldüğü sahne, gerçekten de bugünün animasyon filmlerinde görmeye alışık olmadığımız bir sertliğe sahip.

Beer yine de “Bambi’yi güncellemenin bir yolu olduğunu düşünüyorum ve bizim bu konudaki yaklaşımımız… ona biraz daha kapsam kazandırdı. Bunu bugünlerde çocukların daha fazla bağ kurabilecekleri şekilde hayata geçirebilmenin orijinaline hizmet edebileceğini düşünüyorum.” diyerek yeni uyarlamanın günümüz çocuklarına daha uygun olacağını ve klasik animasyonu onurlandıracağını belirtiyor.

Grammy ödüllü country yıldızı Kacey Musgraves’in şarkılarının yer aldığı “Bambi”nin yeni yorumunu Sarah Polley yönetecek.