You are currently viewing Disney 2026’ya Kadar Bob Iger’a Emanet

Disney 2026’ya Kadar Bob Iger’a Emanet

  • Post author:
  • Post category:haberler

15 yıllık CEO’luk görevini 2020’de sonlandıran Iger, yönetim kurulunun sürpriz kararıyla iki yıl sonra göreve geri dönmüştü.

.

Disney’in eski CEO’su Bob Iger, 15 yılını görevde geçirdikten sonra 2020 yılının Şubat ayında emekli oldu. Ancak kendi seçtiği halefi Bob Chapek’in çok kısa süren CEO’luğunun ardından 2022 Kasım’ında yönetim kurulu kararıyla CEO olarak geri döndü.

Iger geri döndükten sonra, işleri yeniden düzene sokmak için yalnızca iki yıl hizmet edeceğini belirtti. Fakat şimdi, Disney’in Iger ile olan sözleşmesini 2026’nın sonuna kadar uzattığı bildiriliyor.

Disney Yönetim Kurulu başkanı Mark G. Parker bugün yaptığı açıklamada, Iger’in sözleşmesini uzatma kararı hakkında “Bob, sürekli değer yaratma ve bu dönüşümün başarıyla tamamlanmasını sağlamak için Disney’i bir kez daha doğru stratejik yola soktu” dedi.

Iger’in ise şunları söyledi: “Halefim yönetime geçtiğinde Disney’in güçlü bir konumda olmasını sağlamak istiyorum. Kurulun iki yıl daha CEO olarak kalma talebini kabul ettim. Yerine geçme sürecinin önemi göz ardı edilemez ve Kurul, yüksek nitelikli iç ve dış aday listesini değerlendirmeye devam ederken, ben yoğun bir şekilde başarılı bir geçişe odaklanmaya devam ediyorum.”

72 yaşındaki Iger’in dönüşünden bu yana Disney, son aylarda 7.000 çalışanın işten çıkarılması da dahil olmak üzere bazı büyük yeniden yapılanmalardan geçti.

Disney’den Sürpriz Karar: Bob Iger Yeniden CEO Oldu