You are currently viewing Dans Temalı Ödüllü Filmler, 29 Nisan Dünya Dans Günü’nde Beyoğlu Sineması’nda Ücretsiz Gösterimde!

Dans Temalı Ödüllü Filmler, 29 Nisan Dünya Dans Günü’nde Beyoğlu Sineması’nda Ücretsiz Gösterimde!

  • Post author:
  • Post category:haberler

Dünyanın dansını İstanbul’a getiren Uluslararası İstanbul Dans Günleri, çok sevilen ve dans temalı ödüllü filmleri seyirciyle buluşturuyor!

.

İBB Kültür’ün, 29 Nisan Dünya Dans Günü kapsamında düzenlediği Uluslararası İstanbul Dans Günleri, 22 Nisan – 2 Mayıs 2024 tarihleri arasında flamenkodan sokak dansına, baleden sirtakiye farklı dans türlerinin önemli temsilcilerini İstanbul’un dört bir yanında ağırlıyor. Festival kapsamında dünya danslarının en güzel örnekleri sahnelenirken atölyeler, söyleşiler ve dans temalı film gösterimleri de ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

Uluslararası İstanbul Dans Günleri, odağına dansı alan özel yapımlardan üçünü, 6 Oscar ödüllü “Âşıklar Şehri”ni (2016); Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday olan “Özgürlük Dansı”nı (2014) ve Oscar ödüllü kült yapım “Siyah Kuğu”yu (2010) 29 Nisan Dünya Dans Günü’nde Beyoğlu Sineması’nda İstanbullularla buluşturacak.

Başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone’un paylaştığı Damien Chazelle imzalı müzikal film “Âşıklar Şehri/La La Land”, hayatlarında yön bulmaya çalışan iki tutkulu insanın hikâyesi üzerinden bir Hollywood masalı anlatıyor.

Ken Loach imzalı “Özgürlük Dansı/Jimmy’s Hall”, İrlanda’nın yaşadığı iç savaştan sonra insanların tekrar eski günlerdeki gibi özgürce dans etmeleri, müzik, sanat ve edebiyatla iç içe yaşamaları için geçmişte olduğu gibi halk salonunu tekrar kurmaya karar veren ancak kilisenin ve “ileri gelenler”in tepkisiyle karşılaşan Jimmy Gralton’un mücadelesini konu alıyor.

Olağanüstü performansıyla Natalie Portman’a Oscar ödülünü getiren Darren Aronofsky imzalı “Siyah Kuğu/Black Swan” ise Çaykovski’nin Kuğu Gölü bale gösterisi etrafında muhteşem bir psikolojik gerilim sunuyor.

22 Nisan – 2 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası İstanbul Dans Günleri’nin tüm etkinlikleri için biletler İstanbul Senin ve Biletix’ten temin edilebilir.