You are currently viewing Christopher Nolan Sıradaki Filmi İçin İlk İpucunu Verdi

Christopher Nolan Sıradaki Filmi İçin İlk İpucunu Verdi

  • Post author:
  • Post category:haberler

Nolan “Oppenheimer”ı artık arkasında bırakmak istediğini belirtiyor.

.

Yönetmen Christopher Nolan, bu yıla damga vuran “Oppenheimer” filminden sonraki projesine dair ilk ipucunu verdi.

“Kara Şövalye” üçlemesi, “Inception“, “Interstellar” gibi filmlerin beğenilen yönetmeni Nolan, atom bombasının mucidi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını ve atom bombasının yaratılış sürecini anlattığı biyografi filmiyle, kariyerinin en yüksek eleştirel puanlarını aldı ve Batman filmleri dışında en iyi hasılatını elde etti.

“Oppenheimer”ın büyük başarısının ardından Yahoo Entertainment ile konuşan Nolan artık bu filmi geride bırakmak istediğini açıkladı. Filme minnettarlığını ifade eden yönetmen, bir sonraki filminin “o kadar da kasvetli olmayan” bir film olabileceğinden bahsetti:

Bir yanım hikayeyi geride bırakmak istiyor. Demek istediğim, yaptığımız ve şu anda 4K, Blu-ray olarak evlere giren bir film hakkında konuşabilmek büyük bir ayrıcalık. Burada oturup sizinle filmin başarısı hakkında konuşabilmek harika. Bu çok büyük bir ayrıcalık. Ancak konu çok karanlık. Nihilistçe. Ve evet, bir yanımi ilerlemeye ve belki o kadar da kasvetli olmayan bir şeyler yapmaya oldukça hevesli.

İnsanlık tarihinin en ölümcül silahlarından birinin yaratılmasını konu alan “Oppenheimer” gerçekten de oldukça karanlık bir film ve Nolan’ın filmografisinde “nihilist” bir başlık olarak dikkat çekiyor. Ancak yönetmen daha hafifi filmler yapmasıyla da tanınmıyor.

Interstellar” ve “The Dark Knight” gibi daha önceki filmleri de, bunu uzay yolculuğunu veya süper kahramanları içeren bir dünya bağlamında yapsalar da, oldukça kasvetliydi. Yönetmenin “Memento” gibi ilk çalışmaları bile karanlık bir travmayı üstleniyor.

Dolayısıyla, “o kadar da kasvetli olmayan” bir Nolan filminin nasıl hayata geçeceğini hayal etmek şimdilik pek mümkün değil. Belki de Nolan için bu, zihni zorlayan bilim kurgu türüne geri dönme cesareti anlamına gelebilir; çünkü “Inception” ve “Tenet” gibi eserler, günlük insan gerçekliğinden kopukluğu göz önüne alındığında, diğer filmlerinden daha az yorucu.