You are currently viewing Çevrimiçi Sohbet Siteleri

Çevrimiçi Sohbet Siteleri

  • Post author:
  • Post category:Sohbet
  • Post comments:1 Yorum

Sohbet odaları ve çevrimiçi sohbet hakkında bilmeniz gereken 6 sohbet kuralı

1. Her şeyden önce, sohbete başlamadan önce etkileşim kurallarını gözden geçirin. Aksi takdirde topluluktan atılabilirsiniz. Bu ilk kez ise, sohbet odasının nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek için farklı sohbet odalarına göz atmalısınız. Bu size çok yardımcı olacaktır. Kendi sohbetinize başlamadan önce acele etmeyin ve farklı sohbet odalarını ziyaret edin.

2. Sohbete başladığınızda her zaman önce kendinizi tanıtın. Gerçek bir ortamda biriyle tanışmak gibi. Merhaba demek ve diğer kişinin kim olduğunuzu bilmesini sağlamak önemlidir. İlk kez tanıştığınız birine hakkınızdaki hiçbir kişisel bilgiyi açıklamamanız gerektiği için ekran adınız yeterince iyi olmalıdır.

3. Asla küfür veya saldırgan bir dil kullanmayın. Sohbetinizi her zaman temiz tutun. Küfür etmek hoşunuza gitse de karşınızdaki hiç hoşlanmayabilir. Çok küfür eden biriyle kim konuşmak ister ki? Karşınızdaki kişiyi çok iyi tanımıyorsunuz ve saldırgan bir dil kullanırsanız karşınızdaki kişinin sizinle konuşmayı hemen kesmesi muhtemeldir. Diğer kişi tacizde bulunuyorsa, hemen ve o sohbeti yapmalısınız. Ayrıca, bu konuda bir şeyler yapması için toplantı sahibini uyarabilirsiniz. Kötü niyetli kullanıcılarla yüzleşmek zorunda değilsiniz.

4. Yazılı iletişimin temel kurallarını anlamalısınız. Bir şeyi tamamı büyük harfle yazmayın çünkü bu kabalık olarak kabul edilir. Bağırmaya benzer. Çok gürültülüyseniz ve diğer insanlara bağırırsanız, kim sizinle sohbet etmek ister? Göz için çok tahriş edicidir ve bu yüzden bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca tüm konuşmayı sen yapmamalısın. Bunun bir monolog değil, bir diyalog olduğunu unutmayın. İletişim, bunun iki yönlü bir yol olduğu anlamına gelir ve bu nedenle diğer kişinin de konuşma şansı bulması gerekir. Tüm konuşmayı siz yaptığınızda sıkıcı bir hal alır ve sohbet edecek partner bulmanız çok zor olabilir. Sorulara ve yorumlara her zaman cevap verebilirsiniz. Sohbeti olabildiğince ilginç hale getirmeye çalışın ki ikiniz de onu ilginç bulsun. Sadece kendinizden, erdemlerinizden ve yaptıklarınızdan bahsetmekten kaçının.

5. Sohbette başka bir kişiyle sohbet ederken, onun ekran adını kullanmanız gerekir. Diğer kişinin onunla konuştuğunuzu bilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bazen sohbetler çok hızlı ilerleyebilir ve karşınızdaki kişi ona hitap edip etmediğinizden emin olmayabilir.

6. Asla fazla kişisel olmayın. Bir sohbet odasında asla gerçek adınızı ve herhangi bir kişisel bilginizi ifşa etmemelisiniz. Karşınızdaki kişiyi çok iyi tanımıyorsanız, kişisel bilgilerinizi asla ifşa etmemelisiniz.

This Post Has One Comment

  1. Ela

    Güzel bir anlatım kaleminize emeğinize sağlık. Güzel ipuçları yeni başlayanlar kesinlikle okumalı. Gerçi yeni başlamamış biride aynı hatalara düşebilir.

Bir yanıt yazın