You are currently viewing Barbie vs Oppenheimer: Yılın Gişe Savaşını Hangi Film Kazanacak?

Barbie vs Oppenheimer: Yılın Gişe Savaşını Hangi Film Kazanacak?

  • Post author:
  • Post category:haberler
Beyazperde

Yaz sezonunun en büyük hesaplaşmasına – Christopher Nolan‘ın “Oppenheimer” ve Greta Gerwig‘in “Barbie” filminin aynı anda vizyona girmesine yalnızca altı hafta kaldı.

Her iki filmin de 21 Temmuz’da vizyona gireceği bir yılı aşkın süredir biliniyor ve Barbie’nin renkli, neşeli dünyasıyla, ünlü atom fizikçisinin ciddi dramının yan yana gelmesi sosyal medyada eğlenceli yorumlara neden oluyor.

Her ikisi de büyük beklenti oluşturan filmlerden hangisinin gişede daha başarılı olacağı ise çok büyük bir merak konusu. Bu konu sinemaseverler tarafından tartışılırken, sektörel araştırmalara da konu oluyor.

Yayın öncesi film takibiyle ilgilenen bir araştırma web sitesi olan The Quorum, her hafta 2.000’den fazla kişiyle yaklaşan filmler hakkında anket yaptıklarını ve ardından “kritik ve eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlamak için verileri uzman analiziyle incelediklerini” iddia ediyor.

Margot Robbie, Barbie Bebek Pozlarıyla Hayranlarını Büyüledi

Hem “Barbie” hem de “Oppenheimer” için gişe tahminleri içeren son raporlarına göre, “Barbie” Amerika gişesinde yaklaşık 45 – 55 milyon dolarlık bir açılış hasılatı elde edecek. “Oppenheimer”ın ise 30 – 35 milyon dolarlık bir açılış yapması bekleniyor. Her iki filmin de yaklaşık 100 milyon dolarlık yapım bütçesi var.

“Oppenheimer”ın sorunu farkındalık eksikliği gibi görünüyor. Geçen yıl birden fazla fragmanın yayınlanmasına rağmen site, filmin bilinirliğinin hala %24 oranında olduğunu söylüyor, “Barbie” için bu oran %53.

Tabii ki bundan sonrasında devreye girecek olan kısa vadeli pazarlama yöntemleri yani TV reklamları, tanıtımlar ve eleştirel incelemeler, “Oppenheimer” farkındalığını artırmaya yardımcı olacak ve bunlar rakamları etkileyebilir.

Diğer yandan filmlerin Amerika dışındaki pazarlarda nasıl tepki göreceği de toplam gişe başarısında çok etkili olacak. Ancak bunun sonuçlarını görebilmek için önümüzde daha uzun bir zaman dilimi var.

“Oppenheimer” Christopher Nolan’ın En Uzun Filmi Olacak