You are currently viewing Antalya Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru: “Kanun Hükmü Seçkiye Geri Alınmazsa.. “

Antalya Film Festivali Jürisinden Kamuoyuna Duyuru: “Kanun Hükmü Seçkiye Geri Alınmazsa.. “

  • Post author:
  • Post category:haberler

Kanun Hükmü isimli belgeselin seçkiden çıkarılması üzerine festival jürisinden açıklama geldi.

.

Dün, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel kategorisine yer alan “Kanun Hükmü” filminin, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla festival seçkisinden çıkarıldığı duyurulmuştu.

Yazılı açıklama yapan Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen “Kanun Hükmü” filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği saptadıklarını aktararak; “Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın festşvalin yönetmeni Nejla Demirci de bir açıklama yapmış; “Doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama süreci söz konusu değilken festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor” demişti.

Bugün ise Antalya Film Festivali jürisinden bir açıklama geldi. Açıklamayı Ulusal Yarışma jürisinden Onur Saylak sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşılan açıklamada; adı geçen jüri üyelerinin, Kanun Hükmü isimli belgesel seçkiye geri alınmadığı takdirde görevlerini yerine getirmeyecekleri belirtiliyor.