You are currently viewing Altın Koza’da Onur Ödülleri Açıklandı

Altın Koza’da Onur Ödülleri Açıklandı

  • Post author:
  • Post category:haberler

30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki Onur Ödülleri, Cihan Ünal ve Perran Kutman’a veriliyor.

.

Bu yıl, 30. kez düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 18- 24 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30.su düzenlenen festivalin bu yılki Onur Ödülleri, 60 yılı aşkın süredir sanat dünyasında derin izler bırakmış, Türk Sineması’nın ve tiyatrosunun usta isimleri Cihan Ünal ve Perran Kutman’a veriliyor.


Cihan Ünal

Ortaokul ve lise döneminde “Çocuk Saati” adlı radyo programı ve çocuk tiyatrolarıyla sahneye adım atan, 1962 yılında Ankara Halkevi’nde tiyatro kurslarına katılarak burada oyunculuk yapan, Suat Taşer’in yönettiği “Öteye Doğru” adlı oyunda başrolde oynayarak 1964 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanan Cihan Ünal, Tiyatro Bölümü yüksek kısmından mezun olduktan sonra ve aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak göreve başladı.

Sinema kariyerine 1971 yılında “Damdaki Kemancı” filmiyle başlayan Cihan Ünal; Ankara Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümünde, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde ve 1999 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde oyunculuk ve diksiyon derslerine girdikten sonra 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitim vererek 2001’de aynı okulda Tiyatro Ana sanat Dalı Başkanı olan öğretim görevlisi oldu.

Cihan Ünal, 1982 yılında Londra’ya giderek misafir hocalık yaptı. 1992’de British Council ve Royal Shakespeare Company’nin davetlisi olarak ses ve nefes seminerlerine katıldı. Halen Tiyatro İstanbul bünyesinde oyunculuk çalışmaları ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana sanat Dalı Başkanlığı ile Öğretim Görevliliğini devam eden Ünal, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk eğitimleri veriyor.


Perran Kutman

İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1967’de Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Perran Kutman, ilk sinema deneyimini 1972’de, yönetmenliğini Nejat Saydam‘ın yaptığı “Şehvet Kurbanı” adlı filmle yaptı ve Türk Sineması’’nın klasikleri içinde sayılan “Köyden İndim Şehire“, “Salak Milyoner“, “Ne Olacak Şimdi?“, “Mavi Boncuk“, “Evlidir Ne Yapsa Yeridir” gibi unutulmaz filmlerde rol aldı.

Perran Kutman, Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yaparak, birlikte rol aldıkları “Gırgıriye” filmindeki Sabahat tiplemesi ile unutulmazlar arasına girdi. 1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin, 1980’de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında çalışan Kutman, 1986 yılında izleyiciyle buluşan “Perihan Abla” dizisiyle gönüllere kazındı ve “Şehnaz Tango“, “Üzgünüm Leyla“, “Hayat Bilgisi” gibi çok izlenen dizilere imza attı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nin Yürütme Kurulu Başkanlığını Menderes Samancılar üstleniyor. Yürütme Kurulu Üyeleri ise İsmail Timuçin, Nebil Özgentürk, Hüseyin Orhan ve Gökhan Mutlay’dan oluşuyor. Festival Danışmanlığını Alin Taşçıyan, Esin Küçüktepepınar ve Akın Kılıç’ın üstlendiği festivalin, Dünya Sineması Koordinatörlüğü görevini ise İzlem Oktay yürütüyor.

Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi 7 Ağustos 2023 olan yarışma yönetmelik ve başvuru formlarına https://altinkozaff.org.tr/ linkinden ulaşılabilecek.