You are currently viewing 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Basın Toplantısı Düzenlendi

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Basın Toplantısı Düzenlendi

  • Post author:
  • Post category:haberler

Altın Portakal Film Festivali’nin yarışma jürileri açıklandı ve festival afişi paylaşıldı.

.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin basın toplantısı bugün Antalya’da düzenlendi.

Basın toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, festivalin idari direktörü Av. Cansel Tuncer, festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı Demet Akbağ ve Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür katıldı.


.

60. Yılın Afişi Hazır!

Cumhuriyetimizin 100. Yılı ile festivalimizin 60. yılını birlikte kutlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Muhittin Böcek, festivalin merakla beklenen afişini şu sözlerle açıkladı: “‘Sinema sonu olmayan bir yolculuktur’ düşüncesinden yola çıkarak görsel tasarımcı Galip Aksular tarafından hazırlanan 60. yıl afişimizi sizlerle paylaşmanın mutluğunu yaşıyor ve festivalimizin sonsuza kadar var olmasını diliyorum.


.

Ulusal Yarışmaların Jüri Üyeleri Açıklandı

Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez Türkiye’de izleyiciyle buluşacak filmlerin yarışacağı Ulusal Yarışma jürilerinde bu yıl da çok değerli isimler yer alıyor. Festival Başkanı Muhittin Böcek, “Festivalimizin 60. yılında ulusal uzun metraj film yarışması jürimize, bugün varlığıyla bizleri onurlandıran usta oyuncu sayın Demet Akbağ başkanlık edecek. Kendisine teşekkür ediyoruz. Jürimizde; kurgucu Ali Aga, sanatçı Ayşegül Aldinç, oyuncu Mehmet Günsur, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak, yönetmen Özcan Alper ve yazar Sema Kaygusuz yer alıyor. Jürimize şimdiden kolaylıklar diliyor ve varlıklarıyla bize değer kattıkları için her birine teşekkür ediyorum,” dedi.


.

Onur ve Başarı Ödülleri Açıklandı

Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olmanın bilinciyle bu yıl festivale hazırlandıklarının altını çizen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Onur Ödülleri’nin Erdal Özyağcılar, Işıl Yücesoy, Müjdat Gezen, Selçuk Yöntem ve Şerif Sezer‘e; Başarı Ödülleri’nin ise Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli‘ye verileceğini açıkladı.


.

.

Bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndaki birbirinden heyecan verici yapımları, karikatürist-yazar-belgesel film yönetmeni Behiç Ak, yönetmen-senarist-multimedya santçısı Deniz Tortum ve yönetmen-senarist-yapımcı Zeynep Dadak’tan oluşan jüri değerlendirecek. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yönetmen Elif Refiğ, oyuncu Hazar Ergüçlü ve film programcısı-yapımcı Paolo Bertolin’den oluşan jüri, 60. yılın Altın Portakal Ödülleri’ne karar verecek.


.

.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Sinema Yazarları Derneği tarafından verilecek SİYAD En İyi Film Ödülü jürisinde Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak, Film Yönetmenleri Derneği tarafından verilen Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü jürisinde ise yönetmenler Biket İlhan, Eylem Kaftan ve Tayfur Aydın yer alacak.

Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın jüri üyeleri ise yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, yönetmen-yapımcı Ezel Akay ve yazar Hakan Bıçakcı’dan oluşuyor.


.

60. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

8×8 / Kıvanç Sezer

Aniden / Melisa Önel

Beraber / Mete Gümürhan

Bildiğin Gibi Değil / Vuslat Saraçoğlu

Hayat / Zeki Demirkubuz

Kurban / İsmail Güneş

Son Hasat / Cemil Ağacıkoğlu

Tereddüt Çizgisi / Selman Nacar

Yurt / Nehir Tuna

Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Anlatsam Film Olur / Serdal Doğan

Benim Adım Mutlu / Nick Read, Ayşe Toprak

Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan

Ege Güneşi / Ömer Gümüşer

Felsefe / Münir Alper Doğan

Kanun Hükmü / Nejla Demirci

Mavi Kimlik / Burcu Melekoğlu, Vuslat Karan

Sen Kimsin? / Cenk Kaptan

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

Aç Karnına Çıkmayalım / Yiğit Hepsev

Ben Süpermarket Değilim / Ekrem Ayhan Çakay

Dank / Tuvana Simin Günay

En Uzun Gece / Can Merdan Doğan

Her Gün Biraz Daha Kolay / Çağıl Bocut

Kaç Gün Sürecek / Abdullah Çeper

Kruvasan / Aziz Alaca

Küçük Buluntular / Sevgi Ortaç

Nasıl Kaybolunur / Tilbe Cana İnan

Nehir / Doğan Belge

Onun Kalesinde / Yasemin Demirci

Sonunda / Resmiye Emir

Tarihte Yaşanmamış Olaylar / Ramazan Kılıç

Zarafet ve Şiddet Arasında / Şirin Bahar Demirel