You are currently viewing 2. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu!

2. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Kazananları Belli Oldu!

 • Post author:
 • Post category:haberler

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen festival, gala ve ödül töreniyle sona erdi.

Tayf Kısa Film Festvali

24-27 Nisan 2023 tarihleri arasında Nişantaşı Üniversitesi’nde düzenlenen 2. TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali, sinema profesyonelleriyle sinema öğrencilerini ve sinemaseverleri bir araya getirdi.

Dört gün boyunca, Nişantaşı Üniversitesi’ne bağlı Neotech Campus’te düzenlenen gösterimler ve söyleşilerle geçen festivalin direktörlüğünü Doç. Dr. Nagihan Çakar üstlenirken, program koordinatörlüğünü ise gazeteci ve sunucu Deniz Ali Tatar üstlendi.

Sinema dolu söyleşiler gerçekleşti!

Festivalin ilk gününe; “Romandan Beyaz Perdeye: Mitat” söyleşisiyle yönetmen Süleyman Arda Eminçe ve yazar Doğu Yücel, “Setlerde Sanat Yönetmeni Olmak” söyleşisiyle sanat yönetmenleri Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven, “Bir Karakteri Oynamak” söyleşisiyle oyuncular Hande Kaptan ve Melih Selçuk ve “Dizileri ve Filmleri Tartışmak” söyleşisiyle eleştirmen Oya Doğan konuk oldular.

İkinci günde, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ile Yapımcının Fon Bulma Yolculuğu”; oyuncular Deniz Baysal Yurtcu, Sera Kutlubey ve Zeynep Tuğçe Bayat’ın konuk olduğu “Oyunculuk Paneli: Kariyer Yolculuğu”; yönetmen Barış Sarhan ile “İlk Film İlk Yönetmenlik Deneyimi” ve senarist Zafer Külünk ile “Hikayeden Senaryoya” söyleşileri gerçekleşti.

Üçüncü gün, “Görüntü ve Sinemanın İlişkisi” söyleşisiyle görüntü yönetmenleri Ahmet Bayer ve Emre Özel, “Sinemada ve Ekranda Oyunculuk” söyleşisiyle oyuncu Merve Polat, “Bir Aktörün Yolculuğu” söyleşisiyle oyuncu Aybike Turan, “Bir Kısa Filmin Yurt Dışı Başarısı” söyleşisiyle yönetmen Cansu Boğuşlu ve oyuncu Cansel Elçin, “Bir Yönetmenin Yolculuğu” söyleşisiyle yönetmen Murat Saraçoğlu konuk oldular.


.

Ödüller sahiplerini buldu!

Festivalin gala gecesi ise, 27 Nisan akşamı Nişantaşı Üniversitesi’nde düzenlendi. Hande Sarıoğlu’nun sunduğu gecede kazanan filmler açıklandı. Ayrıca geceye renk atan müzik dinletisi de büyük alkış aldı. Festivale katkı sunan kişi ve sponsorlara da ayrıca plaketleri takdim edildi.

Festival kapsamında 4 kategoride yarışan 40 kısa filmden 12’si ise, ana jüri üyeleri tarafından ödüle değer görüldü. Ana Jüri başkanlığını yönetmen Murat Saraçoğlu’nun üstlendiği yarışmada, oyuncular Cansel Elçin, Deniz Baysal Yurtcu ve Sera Kutlubey de yer aldı. Jüride ayrıca Acunmedya Akademi CEO’su Gökhan Mutlay, Yapımcı/Yönetmen İsmail Fidan, Yapımcı/Avukat Burhan Gün, Senarist Zafer Külünk, Tv8 Genel Müdürü Aslı Çini Yaşaroğlu ve Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış da vardı.

Finalistleri belirleyen ön jüri üyeleri arasında ise; Sinema Eleştirmeni, Sunucu ve Kültür & Sanat Muhabiri Deniz Ali Tatar, Sinemacı Ahsen Melike Fıçıcı, Yardımcı Yönetmen & Sinema Eleştirmeni Arzu Arda Deger, Görüntü Yönetmeni Emre Özel, Yönetmen Enes Yıldız, Yapımcı Farah Emine Erdem, Sinema Eleştirmeni & Sunucu Gizem Ertürk, Sinema Eleştirmeni & Yazar Haktan Kaan İçel, Yönetmen Hasan İnce, Oyuncu İpek Hatunoğlu, Sinema Eleştirmeni Özlem Çetinkaya ve Yönetmen Şükrü Özçevik yer aldı.


.

İşte kazanan filmler:

Kurmaca kategorisi

 1. CEHENNEM BOŞ, TÜM ŞEYTANLAR BURADA – Özgürcan Uzunyaşa
 2. BİRLİKTE, YALNIZ – Kasım Ördek
 3. SOLO UN ENSAYO – Hugo Sanz – İSPANYA

Animasyon kategorisi

 1. AZAMİ NEFES SAYISI – Mehmet Nuri Kaya
 2. A GUERRA FINITA – Sımone Massi – İTALYA
 3. THE ENCOUNTER – Aleksandra Krıvolutskaıa – RUSYA

Belgesel kategorisi

 1. BULAK – Evrim İnci
 2. SAATLER – Eren Aybars Arpacik
 3. ABELLA’NIN YOLCULUĞU – Enis Manaz

Deneysel kategori

 1. UZAK AYNA – Alican Durbaş
 2. FRAKTAL: PARA ADAM – Zahid Çetinkaya
 3. SOĞUK, UZAK VE KİRLİ (COLD, DİSTANT AND DIRTY) – Halime Usta