You are currently viewing 11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

11. Uluslararası Antakya Film Festivali Basına Tanıtıldı

  • Post author:
  • Post category:haberler

Festival, 13 Ekim-19 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenecek.

Antakya Film Festivali

Uluslararası Antakya Film Festivali tanıtım toplantısı 5 Ekim 2023 Perşembe günü Feshane Artİstanbul’da yapıldı. Festival koordinatörü Atakan Metin’in açılış konuşmasının ardından, festival başkanı Mehmet Oflazoğlu konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm işbirliğiyle gerçekleştirilecek festivalin, 6 Şubat depreminin yaraları sarıldığı bir dönemde yapılacağını belirten Metin, “Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine.” dedi.


Antakya Film Festivali

Festivale yaklaşık 800 filmin başvurduğu ve bunlardan 91’inin ön jüriden geçtiği bilgisini veren Oflazoğlu, Hatay halkının acılarının paylaşılması için film gösterimlerinin bölgedeki konteyner kentlerde gerçekleştirileceğini açıkladı. Oflazoğlu, festivalde film gösterimi harici etkinliklerin de yapılacağını, “Zeynep Öykü Arp Konseri” ve “Uçaneller Kukla Tiyatrosu”nun seyirciyle buluşacağı bilgisini verdi.

Toplantıda ünlü isimlerin “Antakya Varsa Ben de Varım” mesajını verdiği video ve festival filmlerinden kısa görüntüler de izletildi.

Bu yıl 11. kez düzenlenecek Antakya Film Festivali’nde adaylar “Uzun Metraj Film”, “Belgesel Film”, “Belgesel Kısa Film”, “Kısa Kurmaca Film”, “Öğrenci Kısa Kurmaca Film”, “Animasyon Kısa Film” ve “Deneysel Kısa Film” kategorilerinde yarışacak.

Jüri başkanlığını Murat Şeker‘in yapacağı festivalin Uzun Metraj jürileri; Didem Balçın, Ceylan Özgün Özçelik, Maryna Er Gorbach, Kida Khodr Ramadan, Terry Chor, Laura Lehmus, Valerie Bert ve Kamran Rasoolzadeh’den oluşacak. Kısa Metraj jürisinde; Ali Tanrıverdi, Tim Seyfi, Lila Gürmen, Eldiar Madakim ve Fesih Alpagu yer alacak.

Belgesel jürisinde Hayriye Savaşçıoğlu, Atsuko Suetomi, Kadir Kaymakçı, Adzhibaev Ibadylla ve Farhan Umedaly jürilik yaparken; festivalin Yeşilçam Jürisi Mehmet Güleryüz, Burhan Gün ve Çiğdem Vitrinel olacak.

Sinema Onur Ödülü Meral Orhonsay’a, Sinema Emek ödülü ise Vadullah Taş’a verilecek. Festivalin bu yılki afişi sanat yönetmeni Bilgehan Aras tarafından tasarlandı.


11. Antakya Film Festivali

11. Uluslararası Antakya Film Festivali Başlıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı